Zatrudnianie niepełnosprawnych, zmiany: Nowe przepisy zniechęcą do zatrudniania osób niepełnosprawnych?

• 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
• Ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zostanie obniżona z 80 do 50 proc.
• To oznacza więcej środków w funduszu, ale i mniejsze korzyści dla korzystających z takiej możliwości firm.
• Zmiana ta może zmniejszyć atrakcyjność zatrudniania osób niepełnosprawnych przez firmy, które tych ulg udzielają.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zatrudnianie niepełnosprawnych, zmiany: Nowe przepisy zniechęcą do zatrudniania osób niepełnosprawnych?

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl/AT

29 cze 2016 9:07


Przedsiębiorcy od 1 lipca będą mogli odpisywać na PFRON 50 proc. faktury – zapowiada Jan Zając, prezes zarządu krajowego Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON). – Oczywiście dla pracodawców nie jest to korzystne. Uważamy, że może to zmniejszyć atrakcyjność zatrudniania osób niepełnosprawnych przez firmy, które tych ulg udzielają. Nie jest wykluczone, że w rezultacie zmniejszy się także konkurencyjność usług i wyrobów takich przedsiębiorstw.

Wpłaty na PFRON muszą przekazywać firmy, które nie zatrudniają wymaganej ustawowo liczby osób niepełnosprawnych. Mogą je jednak obniżyć, kupując usługi lub produkty w przedsiębiorstwach, które ten wymóg spełniają. Do 1 lipca maksymalna wysokość ulgi to 80 proc. wartości danego zakupu.

Czytaj też: Powstanie system zatrudniania osób z niepełnosprawnością

– Z jednej strony pracodawcy korzystający z odpisów będą mieć mniejsze korzyści. Ale powinien za to nastąpić wzrost wpływów do PFRON-u, który cierpi na brak przychodów, bo wpłaty są coraz mniejsze, co zagraża jego sytuacji finansowej – wyjaśnia Jan Zając.

Te zmiany to efekt wejścia w życie nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z września 2015 roku. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, zmiany mają na celu uszczelnienie systemu korzystania z ulg i wyeliminowanie nadużyć. Przepisy wprowadzają m.in. obowiązek udokumentowania fakturą zakupu od pracodawców uprawnionych do wystawiania informacji o kwocie obniżenia. Warunkiem skorzystania z ulgi jest uregulowanie płatności w terminie i udokumentowanie kwoty przez nabywcę.

Nowe przepisy spowodują, że pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia (Jan Zając, fot.newseria) Nowe przepisy spowodują, że pracodawcy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia (Jan Zając, fot.newseria)
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

6 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Bea70 2016-07-30 20:40:44

Przepraszam, ale prawo miało być poprawione w taki sposób aby firmom opłacało się zatrudniać niepełnosprawnych, a tu z nowu zonk. Wszystkie te pseido ufogodnienia są załomużną, nie ma dla nas wysokoopłacanych prac w marketingu, logistyce, tadzie. Czy mam pracować za 12 na godzine mimo że mam studia, obsluguje programy offfice'owe i graficzne i znam jezyki, dobre państwo mówi dź na nasz garnszek za 2 tysie a pracodawca mówi, kobieto jak ja mam wypełniać te wszystkie papiery do PFRONu to wole sie zabić długopisem. Kary dla pracodawcó powinny być oszałamiająco wysokie, wtedy sami szukaliby miejsc pracy w swojej firmie dla niepełnosprawnych i to wtedy nazywałoby się aktywizacją zawodową, teraz to jest podtrzymanie życia, Uwłaczające. -- JAK ZWYKLE KTOŚ NIE POMYŚLAŁ !!

zzz 2016-07-27 13:03:50

PFRON nie ma pieniędzy ? Ciekawe dlaczego, skoro wszyscy na niego płacą ! nie ma tylu niepełnosprawnych, żeby każda firma miała takich pracowników. Niepełnosprawni nie maja pracy bo dla zwykłych Polaków jej nie ma.

Anka 2016-07-20 20:20:14

W Legnicy jest podobnie. Albo robisz za 1250 w ZPCH, albo na zlecenie za 3,20, albo sobie pokrzywdzenie pracodawcy nawymyślają kryteriów nie do spełnienia, aż nie do wiary, że pracodawca w wieku ponad 65 lat z firmy ochroniarskiej potrafi takie kryteria wymyślić. Niestety im zawsze źle. Pomimo, że jeśli im z PFRONu nie wystarczy to ciągną z ceny za usługi. Tylko ciekawe skąd bilanse roczne netto ponad 3 mln.