PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zatrudniają niezgodnie z prawem. Inspektorzy sprawdzili agencje pracy

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 24 lip 2020 12:05

Niezamieszczanie w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach numeru wpisu do rejestru, wadliwe umowy z osobami kierowanymi do pracy. Pracownicy nie informowani o zasadach, niezgodne z prawem opłaty. Lista nieprawidłowości, jakie w 2019 roku wykryli w funkcjonowaniu agencji zatrudnienia i agencji pracy tymczasowej inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy jest długa.

Zatrudniają niezgodnie z prawem. Inspektorzy sprawdzili agencje pracy
Inspektorzy pracy wykryli 49 firm świadczących usługi pracy tymczasowej bez wymaganego certyfikatu marszałka województwa. (fot.shutterstock.com)
REKLAMA
  • W ubiegłym roku inspektorzy przeprowadzili 567 kontroli w 549 agencjach zatrudnienia. Najczęściej sprawdzali agencje działające w Śląskiem (83), w Wielkopolsce (67) i na Dolnym Śląsku (59).
  • Okazuje się, że systematycznie rośnie liczba agencji, które naruszają przepisy określające zasady prowadzenia agencji zatrudnienia (2019 r. – 64 proc., 2018 r. – 60 proc., 2017 r. – 58 proc.). W latach 2012-2019 w wyniku powiadomień dokonanych przez PIP z rejestru agencji zatrudnienia wykreślono 280 podmiotów.
  • Inspektorzy skontrolowali również agencje pracy tymczasowej. Nieprawidłowości stwierdzili w 82 proc. z nich.

Jak podaje PIP, nielegalne świadczenie usług agencji zatrudnienia wykryto podczas 11,1 proc. kontroli (rok wcześniej miało to miejsce w trakcie 9,9 proc. kontroli). Nieprawidłowości dotyczyły 63 podmiotów (11,5 proc. skontrolowanych), podczas gdy w 2018 r. było to 65 podmiotów (10,5 proc.), a w 2017 r. – 51 (7,5 proc.). Najwięcej przypadków łamania prawa wykryto w województwie mazowieckim (15), śląskim (10), dolnośląskim (9) i wielkopolskim (7).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W mętnej wodzie

Ze sprawozdania PIP wynika, że najczęstszym wychwyconym przez kontrolerów uchybieniem - podobnie jak w latach ubiegłych - było niezamieszczanie w dokumentach, ogłoszeniach i ofertach numeru wpisu do rejestru oraz nieoznaczanie ofert pracy do wykonywania pracy tymczasowej jako „oferty pracy tymczasowej”.

Błąd ten stwierdzono w przypadku 78 agencji. Inspektorzy podają też, że w 69 agencjach nie dopełniło obowiązków informacyjnych wobec marszałka województwa. 48 agencji nie poinformowało go o zmianie danych agencji lub zawieszeniu albo wznowieniu działalności gospodarczej.

W 2 podmiotach inspektorzy stwierdzili nieprzestrzeganie zasady równego traktowania i niedyskryminacji osób, dla których agencje poszukiwały zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej (dotyczyło ofert pracy zawierających kryteria dyskryminujące kandydatów ze względu na płeć i wiek).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zatrudniają niezgodnie z prawem. Inspektorzy sprawdzili agencje pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Christina 2020-07-24 18:31:53

    Witam to nie tylko w agencjach klamia prawda w galeriach co druga osoba jest zatrudniona na 1/4 etat a pracuje na caly jakas masakra :(

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA