Zarządzanie w kryzysie. Rząd da szansę przedsiębiorcom

Resort gospodarki finiszuje z pracami nad tzw. polityką drugiej szansy, która ułatwi procesy naprawcze w przeżywających kłopoty firmach. W najbliższych tygodniach projekt ustawy ma trafić do parlamentu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zarządzanie w kryzysie. Rząd da szansę przedsiębiorcom

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl/Adam Sofuł

wnp.pl

20 mar 2013 10:38


"Polityka nowej szansy" to pierwszy dokument, który kompleksowo opisuje problematykę zarządzania przedsiębiorstwem w sytuacji kryzysowej.

- Rozwiązania w nim zapisane przygotowaliśmy z myślą o właścicielach firm narażonych na trudności na poszczególnych etapach prowadzenia biznesu. System ten będzie również obejmował wsparcie tych przedsiębiorców, którzy zamierzają ponownie rozpocząć działalność gospodarczą - powiedział nam wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Naszym celem jest zwiększenie wskaźnika przeżywalności przedsiębiorstw, które są narażone na sytuacje kryzysowe. Im wcześniej następuje rozpoznanie problemu i interwencja, tym lepsze rezultaty restrukturyzacyjne można osiągnąć - dodaje.

Program powstający we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości oparty jest na trzech filarach: po pierwsze to pomoc dla przedsiębiorców w zapobieganiu powstawania w firmie sytuacji kryzysowych; po drugie - idzie o usprawnienie procesu upadłościowego, przy preferowaniu postępowania naprawczego i wreszcie - po trzecie - o wsparcie dla restrukturyzowanych firm.

- "Polityka nowej szansy" ograniczy także ryzyko upadłości, a zwiększy - tam, gdzie to możliwe - możliwości sprawnego przeprowadzenia upadłości przedsiębiorstwa. Chcemy położyć większy akcent na upowszechnienie procesu naprawy firm. Dlatego zmieniamy też prawo upadłościowe. Tu kluczową rolę odgrywa minister sprawiedliwości. Jarosław Gowin zajmie się prawną obudową projektu, nasz resort przygotuje rozwiązania od strony ekonomicznej - wyjaśnia w rozmowie z wnp.pl wicepremier Janusz Piechociński.

- Dzięki nowym rozwiązaniom w postępowaniu naprawczym przedsiębiorca będzie mogła zachować ciągłość działania i zmniejszy ryzyko upadłości. Takie rozwiązanie daje ponadto szanse na ocalenie istniejących miejsc pracy - podkreśla szef resortu gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.