PARTNERZY PORTALU

Zamieszanie wokół L4 na wypalenie zawodowe. Będą zwolnienia czy nie?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 3 sty 2022 13:45

Prawnicy nie mają złudzeń. Lekarze nie powinni wypisywać zwolnień lekarskich na wypalenie zawodowe. - W Polsce od tego roku nie będzie jeszcze obowiązywało ICD-11 (międzynarodowa klasyfikacja chorób). A dopiero w nim zostało umieszczone wypalenie zawodowe, ale – co istotne – nie jako choroba czy uraz, tylko pewien stan, który może powodować konieczność kontaktu ze służbą zdrowia – komentuje radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski.

Zamieszanie wokół L4 na wypalenie zawodowe. Będą zwolnienia czy nie?
Aż 47,7 proc. pracujących Polaków zadeklarowało, że byliby gotowi iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego, gdyby miało taką możliwość (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podjęła decyzję o wpisaniu wypalenia zawodowego do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 (International Classification of Diseases) w 2019 roku.
  • Zaczyna ona obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. To sprawiło, że w przestrzeni publicznej pojawił się szereg informacji, iż lekarze zaczną wystawiać zwolnienia lekarskie z tego tytułu.
  • Jednak zdaniem prawników nie powinno to mieć miejsca. W tej chwili w Ministerstwie Zdrowia nie są planowane prace legislacyjne dotyczące wypalenia zawodowego z uwagi na obowiązujące już regulacje prawne. Według Łukasza Kuczkowskiego oznacza to, że ciągle obowiązuje ICD-10, czyli lista bez wypalenia zawodowego.

W ocenie radcy prawnego Mariusza Mirosławskiego z Kancelarii MGM Mirosławski, Galos, Mozes, przedwczesny jest wniosek o tym, że na samo wypalenie zawodowe można uzyskać L4, które nie wzbudzi wątpliwości ZUS-u.

Ekspert podkreśla, że w tym przypadku mowa jest nie o jednostce chorobowej, a o syndromie mogącym wpłynąć na stan zdrowia pracownika (kod QD85). Wypalenie zawodowe umieszczono w sekcji 24. Klasyfikacji WHO (ICD-11) obok takich czynników, jak problemy związane z bezrobociem (QD80) czy dotyczące warunków zatrudnienia (QD83).

Także radca prawny Łukasz Kuczkowski z Kancelarii Raczkowski przyznaje, że w Polsce od tego roku nie będzie jeszcze obowiązywało ICD-11. A dopiero w nim zostało umieszczone wypalenie zawodowe, ale – co istotne – nie jako choroba czy uraz, tylko pewien stan, który może powodować konieczność kontaktu ze służbą zdrowia.

– W ICD-11 na równi z wypaleniem zawodowym jest traktowany np. stres związany ze zmianą pracy. Uznając więc wypalenie zawodowe za chorobę, musielibyśmy iść dalej i powiedzieć, że jeżeli pracownik obawia się, że straci pracę, to też może z tego powodu dostać L4. Do tego jest cały szereg innych takich stanów – dodaje mec. Kuczkowski.

Zmiana od 2024 roku

Na obecną chwilę w Ministerstwie Zdrowia nie są planowane prace legislacyjne dotyczące wypalenia zawodowego, z uwagi na obowiązujące już regulacje prawne. Według Łukasza Kuczkowskiego oznacza to, że ciągle obowiązuje ICD-10. Jednocześnie trwają prace nad wdrożeniem ICD-11, czyli przede wszystkim tłumaczenia, bo Polska nie może nic zmieniać. Zdaniem eksperta ICD-11 może wejść w życie najwcześniej w 2024 roku. Natomiast uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby zmiany prawa.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamieszanie wokół L4 na wypalenie zawodowe. Będą zwolnienia czy nie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA