×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zamieszanie w sprawie górnego limitu składek na ZUS. Solidarność i Lewiatan apelują do rządu

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • Opublikowano: 5 lis 2018 13:01

Po odroczeniu przez Trybunał Konstytucyjny rozprawy dotyczącej ustawy znoszącej górny limit składek na ZUS, tzw. 30-krotność, firmy i pracownicy nadal nie wiedzą, jakie składki na ubezpieczenie społeczne zapłacą od 1 stycznia 2019 roku. Związkowcy i pracodawcy alarmują, że ustawa naruszy stabilność systemu ubezpieczeń społecznych. Oczekują pilnej deklaracji rządu.

Zamieszanie w sprawie górnego limitu składek na ZUS.  Solidarność i Lewiatan apelują do rządu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
  • Obecnie roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe jest limitowana i wynosi 133 290 zł – powyżej tej kwoty składki te nie są już opłacane.
  • Zgodnie z ustawą z dnia 15 grudnia 2017 roku o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, od 1 stycznia 2019 roku ma zostać zniesiony limit w opłacaniu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
  • Tyle, że przedsiębiorcy wciąż nie wiedzą, jakie składki na ubezpieczenie społeczne zapłacą w przyszłym roku.
  • Przedstawiciele pracodawców i związków zawodowych chcą, by rząd zaczął z nimi rozmawiać, a wprowadzenie zmian odsunął w czasie. 

- Z jednej strony mamy szczytne hasła dotyczące dialogu społecznego, Konstytucję Biznesu, z pięknymi zapisami, z drugiej zaś codzienną rzeczywistość, która ma się nijak do deklaracji i uchwalonego wcześniej prawa.W tej sytuacji rząd powinien pilnie zadeklarować wprowadzenie poprawki wydłużającej vacatio legis i rozpoczęcie rozmów z partnerami społecznymi - napisali we wspólnym oświadczeniu Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan i Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność".

Zniesieniu limitu tzw. 30-krotności przy odprowadzaniu składek ZUS przeciwna jest liczna grupa organizacji pracodawców zawiązana przez Konfederację Lewiatan. We wrześniowym, kolejnym już apelu do premiera i ministra pracy, sygnatariusze postulowali przyjęcie przez rząd zobowiązania o utrzymaniu górnego limitu podstawy składek na ubezpieczenie społeczne, przynajmniej do 2020 roku, i podjęcie rozmów z partnerami społecznymi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamieszanie w sprawie górnego limitu składek na ZUS. Solidarność i Lewiatan apelują do rządu
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA