×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zamiast zatrudniać pracowników, ministerstwo stosuje outsourcing

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 6 wrz 2021 10:25

IT, sprzątanie oraz ochrona. Pracownicy z tych sektorów w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zatrudniani są w ramach outsourcingu. Taka informacja płynie z odpowiedzi, jaką na interpelację posłów lewicy złożył wiceminister Stanisław Szwed.

Zamiast zatrudniać pracowników, ministerstwo stosuje outsourcing
Minister tłumaczy, że w taki sposób mają możliwość skorzystania z nowych technologii, narzędzi oraz zasobów, którymi resort nie dysponuje (fot. unsplash)
REKLAMA
  • Grupa posłów Lewicy - Magdalena Biejat, Marcelina Zawisza, Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak oraz Daria Gosek-Popiołek wystosowała do resortu pracy szereg pytań na temat wykorzystywania przez resort outsourcingu. 
  • Politycy, którzy na co dzień zajmują się kwestiami rynku pracy wskazują, że outsourcing jest zjawiskiem szczególnie niekorzystnym dla pracowników.
  • Z odpowiedzi udzielonej przez resort wynika, że w tej formie pracują tam m.in. IT, ochrona oraz serwis sprzątający.

Autorzy interpelacji wskazują, że outsourcing oprócz optymalizacji kosztów i związanych z tym niższych stawek wynagrodzeń ogranicza prawo pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych ze względu na zatrudnianie pracowników na podstawie umów śmieciowych (m.in. umów o dzieło, B2B), nie gwarantuje stabilności zatrudnienia.

Pytają resort z iloma firmami ministerstwo zawarło umowę outsourcingu w zakresie usług informatycznych, sprzątania, cateringu, ochrony. Dopytują również o to, czy przy zawieraniu umów wskazało na minimalne standardy dotyczące warunków pracy pracowników, czy w ogłoszeniach o przetargu wskazano w pozacenowych kryteriach oceny ofert wyższe standardy zatrudnienia, np. wyższe niż minimalne wynagrodzenia?

Chcą też wiedzieć jak często dokonywane są kontrole warunków wykonywania umów outsourcingu, czy zawarte umowy zawierają przepisy o współpracy z PIP w razie wykrycia nieprawidłowości w zatrudnianiu.

Pytają również o to z iloma firmami współpracuje ministerstwo w ramach tych zadań, dlaczego się na to decyduje, ilu pracowników zatrudnionych jest w ten sposób oraz jak często dokonywana jest kontrola warunków zatrudnienia pracowników w ramach outsourcingu?

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Stanisława Szweda wynika, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zleca realizację usług firmom zewnętrznym w zakresie, w którym samodzielnie nie jest w stanie dokonać realizacji tych usług. Minister tłumaczy, że w taki sposób mają możliwość skorzystania z nowych technologii, narzędzi oraz zasobów, którymi resort nie dysponuje.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zamiast zatrudniać pracowników, ministerstwo stosuje outsourcing

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA