IT, sprzątanie oraz ochrona. Pracownicy z tych sektorów w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej zatrudniani są w ramach outsourcingu. Taka informacja płynie z odpowiedzi, jaką na interpelację posłów lewicy złożył wiceminister Stanisław Szwed.

- Grupa posłów Lewicy - Magdalena Biejat, Marcelina Zawisza, Adrian Zandberg, Maciej Konieczny, Paulina Matysiak oraz Daria Gosek-Popiołek wystosowała do resortu pracy szereg pytań na temat wykorzystywania przez resort outsourcingu.
- Politycy, którzy na co dzień zajmują się kwestiami rynku pracy wskazują, że outsourcing jest zjawiskiem szczególnie niekorzystnym dla pracowników.
- Z odpowiedzi udzielonej przez resort wynika, że w tej formie pracują tam m.in. IT, ochrona oraz serwis sprzątający.
Autorzy interpelacji wskazują, że outsourcing oprócz optymalizacji kosztów i związanych z tym niższych stawek wynagrodzeń ogranicza prawo pracowników do zrzeszania się w związkach zawodowych ze względu na zatrudnianie pracowników na podstawie umów śmieciowych (m.in. umów o dzieło, B2B), nie gwarantuje stabilności zatrudnienia.
Pytają resort z iloma firmami ministerstwo zawarło umowę outsourcingu w zakresie usług informatycznych, sprzątania, cateringu, ochrony. Dopytują również o to, czy przy zawieraniu umów wskazało na minimalne standardy dotyczące warunków pracy pracowników, czy w ogłoszeniach o przetargu wskazano w pozacenowych kryteriach oceny ofert wyższe standardy zatrudnienia, np. wyższe niż minimalne wynagrodzenia?
Chcą też wiedzieć jak często dokonywane są kontrole warunków wykonywania umów outsourcingu, czy zawarte umowy zawierają przepisy o współpracy z PIP w razie wykrycia nieprawidłowości w zatrudnianiu.
Pytają również o to z iloma firmami współpracuje ministerstwo w ramach tych zadań, dlaczego się na to decyduje, ilu pracowników zatrudnionych jest w ten sposób oraz jak często dokonywana jest kontrola warunków zatrudnienia pracowników w ramach outsourcingu?
Z odpowiedzi udzielonej przez wiceministra Stanisława Szweda wynika, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zleca realizację usług firmom zewnętrznym w zakresie, w którym samodzielnie nie jest w stanie dokonać realizacji tych usług. Minister tłumaczy, że w taki sposób mają możliwość skorzystania z nowych technologii, narzędzi oraz zasobów, którymi resort nie dysponuje.


Słowa kluczowe
- Stanisław Szwed
- outsourcing
- Magdalena Biejat
- Marcelina Zawisza
- Adrian Zandberg
- Maciej Konieczny
- Paulina Matysiak
- Daria Gosek-Popiołek
KOMENTARZE (0)