PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Zaległy urlop. Zbliża się ważna data. Pracodawcom zostało niewiele czasu, by uniknąć kary

  • jk
  • 20 lip 2022 13:38

Nieco ponad dwa miesiące zostało pracodawcom na wysłanie pracowników na zaległy urlop z 2021 roku. Termin mija 30 września. Inaczej firmy czeka kara.

Zaległy urlop. Zbliża się ważna data. Pracodawcom zostało niewiele czasu, by uniknąć kary
Pracownik nie może samodzielnie zadecydować o wykorzystaniu zaległego urlopu (Fot. Gaining Visuals/Unsplash)
REKLAMA
  • Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy ostateczny termin udzielenia urlopu wypoczynkowego za poprzedni rok mija 30 września roku następnego.

  • Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi niewykorzystanego urlopu w tym terminie nawet, jeśli w danym roku urlop nie był ujęty w planie urlopów ani pracodawca nie ustalił jego terminu po porozumieniu z pracownikiem.

    Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

  • Za nieudzielenie urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne obniżenie jego czasu, pracodawca może zostać ukarany grzywną. Od 1 tys. zł do aż 30 tys. zł.

Urlop wypoczynkowy przysługuje każdemu zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę. Wymiar urlopu zależy od dotychczasowego stażu pracy pracownika (wlicza się niego także okres edukacji).

Wymiar urlopu wynosi:

- 20 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy poniżej 10 lat

- 26 dni na rok kalendarzowy dla pracownika ze stażem pracy co najmniej 10 lat.

Urlop wypoczynkowy powinien być, co do zasady, w całości wykorzystywany w roku kalendarzowym, w którym pracownik go nabywa. Kiedy więc mówimy o urlopie za 2021 rok, to w 2021 roku powinniśmy z niego skorzystać.

Zaległy urlop

Jeśli tego nie zrobimy, wraz z 1 stycznia 2022 roku urlop ten staje się urlopem zaległym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy na udzielenie go pracownikom pracodawcy mają czas do końca września. W praktyce oznacza to, że dla spełnienia wynikających z tego zapisu wymagań wystarczy, aby 30 września był pierwszym dniem udzielonego urlopu.

Czytaj też: Nie tylko urlop wypoczynkowy. Kto, jak długo i z jakiej okazji odpocznie od pracy?

Jeśli pracownik nie składa wniosków o zaległy urlop, pracodawca ma prawo udzielić mu zaległego urlopu, nawet gdy nie wyraża na niego zgody.

Co istotne, pracownik nie może samodzielnie zadecydować o wykorzystaniu zaległego urlopu. Nie może też po przekroczeniu terminu 30 września rozpocząć urlopu bez zgody pracodawcy, a samo zawiadomienie o rozpoczęciu urlopu nie uzasadnia i nie usprawiedliwia nieobecności w pracy. Takie zachowanie może być traktowane jako porzucenie pracy, co upoważnia do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zaległy urlop. Zbliża się ważna data. Pracodawcom zostało niewiele czasu, by uniknąć kary

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA