PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zaległy urlop. Pracodawcom został miesiąc, by wysłać pracowników na wolne. Inaczej kara

Dokładnie miesiąc został pracodawcom na wysłanie pracowników na zaległy urlop z 2018 roku. Termin mija wraz z 30 września. Jak pokazują wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), nadal nie wszyscy szefowie pamiętają o tym zapisie Kodeksu pracy.

Zaległy urlop. Pracodawcom został miesiąc, by wysłać pracowników na wolne. Inaczej kara
Adobe Stock
REKLAMA
 • Definicja urlopu wypoczynkowego jest prosta. To coroczny, płatny okres wolny od pracy przysługujący pracownikowi.
 • Oznacza to, że w danym roku pracownicy mają prawo wziąć wolne w pracy i naładować akumulatory. Jednak nie zawsze się tak dzieje. Stąd problem zaległych urlopów, na które pracodawcy muszą skierować pracowników do końca września roku następnego. 
 • Temu, jak są udzielane zaległe urlopy z uwagą przyglądają się inspektorzy PIP. Wyniki ich kontroli nie pozostawiają złudzeń. Pracodawcy powinni bić się w pierś.

Jak przypomina Danuta Rutkowska z PIP, urlop wypoczynkowy powinien być wykorzystany przez pracownika w roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo. Kiedy więc mówimy o urlopie za 2018 roku, to w 2018 roku pracownik powinien z niego skorzystać, jeśli tego nie zrobił, wraz z 1 stycznia 2019 roku urlop ten stał się urlopem zaległym. Na udzielenie go pracownikom, pracodawcy mają czas do końca września.

- Praktyka pokazuje jednak, że z różnych przyczyn leżących zarówno po stronie pracodawcy jak i pracownika występują problemy z udzielaniem należnego wypoczynku - przyznaje przedstawiciela Inspekcji. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dowód znajdziemy sięgając do Sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy za 2018 roku, dowiemy się, że w zeszłym roku inspektorzy wyegzekwowali zaległy urlop wypoczynkowy dla blisko 25 tys. osób. Rok wcześniej było to ponad 22 tys. pracowników.

Świadomość coraz większa

- Te dane wskazują na to, że wśród pracowników rośnie świadomość praw, jakie im przysługują w miejscu pracy. Wiedzą, że mają prawo do urlopu wypoczynkowego i chcą z niego skorzystać, a jeśli pracodawca im na to nie zezwala, wiedzą też, gdzie takie łamanie przepisów zgłosić - komentuje dr hab. Grażyna Spytek-Bandurska z Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, ekspertka Federacji Przedsiębiorców Polskich i Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE).

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (4)

Do artykułu: Zaległy urlop. Pracodawcom został miesiąc, by wysłać pracowników na wolne. Inaczej kara

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Zuzanna 2019-09-05 15:40:50

  Ja to się sama na urlop wysyłam :) Już z mężem mamy zarezerwowany lot enterem do Grecji i będziemy się wygrzewać w słoneczku :) Ze swoich przywilejów trzeba korzystać i ja to robię.

 • @beata 2019-09-02 20:44:30

  A czyją piczę polecasz?

 • J 2019-09-02 17:29:05

  A co jeśli osoba ma zaległy urlop z 2018 a jest na macierzyńskim?

 • Beata 2019-09-02 14:53:10

  Nie polecam z tamtą piccy robią z mrożonych ciast i warzyw jest dużo do życzenia

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA