Zakaz noszeniu hidżabu w pracy jest niezgodny z prawem

• Polityka francuskiej firmy zakazuje pracownikom noszenia hidżabu podczas kontaktu z klientami.
• Zdaniem rzecznik generalnej Trybunału Sprawiedliwości UE, stanowi to zakazaną prawem formę dyskryminacji bezpośredniej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz noszeniu hidżabu w pracy jest niezgodny z prawem

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

19 lip 2016 16:38


Inżynier projektu, muzułmanka Asma Bougnaoui została wysłana do klienta przez swojego pracodawcę, firmę Micropole. Miała założoną islamską chustę, zakrywającą głowę, ale nie twarz. Zdaniem klienta zawstydzało to jego współpracowników.

Pracodawca Asmy poprosił ją o zachowanie neutralności w ubiorze podczas kolejnych kontaktów. Odmówiła, za co została zwolniona z pracy. Wniosła sprawę do sądu, skarżąc się na dyskryminację.

Francuski sąd kasacyjny odniósł się do stanowiska Trybunału Sprawiedliwości UE. Zdaniem rzecznik generalnej Eleanor Sharpston, choć polityka neutralnego stroju mogłaby działać na korzyść interesu pracodawcy, to w tym konkretnym przypadku trudno uznać zakaz noszenia hidżabu na proporcjonalny.

– Rzecznik doszła do wniosku, że swoboda manifestowania religii lub przekonań mieści się w zakresie stosowania unijnej dyrektywy, jako immanentny przejaw wolności wyznania. Ze względu na wyznawaną religię A. Bougnaoui została potraktowana mniej przychylnie, gdyż inżynier projektu, który nie manifestowałby swoich przekonań religijnych, nie straciłby pracy. Rzecznik uznała zatem, że rozwiązanie z A. Bougnaoui jej umowy o pracę stanowi formę bezpośredniej dyskryminacji ze względu na religię lub przekonania – podaje Obserwator Konstytucyjny.

Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału Sprawiedliwości. Sędziowie dopiero rozpoczynają obrady w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.