PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych niezgodny z prawem?

  • Autor: PAP/AT
  • 19 lut 2018 6:46

Biuro Analiz Sejmowych dokonało prawnej analizy projektu ustawy o ochronie zwierząt pod kątem zgodności z przepisami polskiej Konstytucji i prawa unijnego. Może być problem.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych niezgodny z prawem?
Adobe Stock
REKLAMA

Jak wynika z opracowania Biura Analiz Sejmowych, wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych może być niezgodne z prawem unijnym - pisze "Nasz Dziennik".

BAS dokonało prawnej analizy projektu ustawy o ochronie zwierząt pod kątem zgodności z przepisami polskiej Konstytucji i prawa unijnego. Sejmowi prawnicy wskazali co prawda, że projektowane przepisy nie dyskryminują podmiotów gospodarczych, gdyż zakaz hodowli dotyczyłby wszystkich bez wyjątku ferm, ale mają zastrzeżenia co do samej idei zakazu - informuje "ND".

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Posłowie, którzy złożyli w Sejmie projekt ustawy (a w zasadzie dwa odrębne projekty), napisali w uzasadnieniu, że celem tych regulacji jest troska od dobrostan zwierząt i ochronę środowiska. Sejmowi prawnicy wskazują, że takie stawianie sprawy jest jednak niezgodne z prawem unijnym.

Czytaj też: Fermy futrzarskie w Polsce dają nie więcej niż 4 tys. miejsc pracy

"Chociaż omawiany zakaz stanowi najdalej idące ograniczenie, to projektodawcy nie przeanalizowali w uzasadnieniu projektu ustawy możliwości i skutków wprowadzenia alternatywnych, mniej surowych ograniczeń, co pozwala zakwestionować zgodność projektowanego rozwiązania z zasadą proporcjonalności" - czytamy w stanowisku Biura Analiz Sejmowych, które cytuje gazeta.

BAS wskazuje na ważną przesłankę prawną, której nie wzięli pod uwagę posłowie postulujący zakaz hodowli zwierząt na futra. "W przypadku, gdy państwo członkowskie nie wykazało ani niezbędnego charakteru, ani proporcjonalności spornych środków w stosunku do zamierzonego celu, ograniczenie przez takie środki traktatowej swobody przedsiębiorczości uznaje się za niedopuszczalne" - oceniają sejmowi prawnicy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zakaz hodowli zwierząt futerkowych niezgodny z prawem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • auras 2018-02-20 16:54:00

    Oczywiście, że jest niezgodny! Około 50 tys osób znajduje zatrudnienie dzięki temu, że mamy w Polsce branżę futrzarską! Co z tymi osobami?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA