PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Zakaz handlu w niedziele: Pracodawcy proponują zmiany w Kodeksie pracy

 • Justyna Koc
  jk
 • 12 paź 2017 8:33

- Biorąc pod uwagę, że 90 proc. osób pracujących w handlu sieciowym i sieciach kupieckich jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, najlepszą gwarancją ich czasu wolnego będzie modyfikacja Kodeksu pracy - mówi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

Zakaz handlu w niedziele: Pracodawcy proponują zmiany w Kodeksie pracy
Adobe Stock
REKLAMA

• Sejmowa podkomisja ds. rynku pracy będzie kontynuowała prace nad projektem ustawy dotyczącej ograniczenia handlu w niedziele.

• Konfederacja Lewiatan proponuje, aby w Kodeksie pracy zagwarantować pracownikom handlu dwie wolne niedziele w okresie kolejnych 4 tygodni.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• To pozwoli osiągnąć ten sam cel, co wprowadzenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu bez ponoszenia negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych.

Autorzy i zwolennicy obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele deklarują, że ich celem jest zapewnienie pracownikom handlu wolnych niedziel, aby mogli spędzać więcej czasu z rodziną. Niestety odbyłoby się to kosztem konsumentów, przedsiębiorców prowadzących działalność w centrach handlowo-usługowych oraz ich pracowników, jak również osób, które ze względu na naukę, sytuację rodzinną lub zainteresowania świadomie wybierają pracę w soboty i niedziele.

- Nasza propozycja polega na zagwarantowaniu w Kodeksie pracy pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w okresie kolejnych 4 tygodni. To rozwiązanie pozwala osiągnąć ten sam cel, co wprowadzenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu, bez ponoszenia wskazanych negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych - godzi bowiem potrzeby pracowników handlu i konsumentów. Biorąc pod uwagę, że 90 proc. osób pracujących w handlu sieciowym i sieciach kupieckich jest zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, najlepszą gwarancją ich czasu wolnego będzie modyfikacja Kodeksu pracy - mówi Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan.

W przeciwieństwie do projektu ograniczenia handlu w niedziele, który jest bardzo skomplikowaną regulacją branżową, co potwierdziły dotychczasowe prace legislacyjne nad projektem obywatelskim, nowelizacja Kodeksu pracy pozwalająca uzyskać podobny rezultat jest stosunkowo prosta.

- Proponujemy też, aby funkcjonowanie nowej regulacji było monitorowane przez Radę Dialogu Społecznego i po dwóch latach nastąpiło podsumowanie rezultatów dokonanej zmiany - dodaje Krzysztof Kajda.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Zakaz handlu w niedziele: Pracodawcy proponują zmiany w Kodeksie pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Julian 2017-10-13 10:52:43

  Czy ktoś widział za ladą w święta właściciela ??? Ja nie !!!!!. W niedzielę będzie to samo!!!!

 • Francyzobiorca 2017-10-12 17:53:53

  A kto będzie pracował w te dwie wolne z kodeksu niedziele? Koleżanki tych co mają wolne, bo przecież nikt z konferencji pracodawców do pracy nie przyjdzie. I o to chodzi. Prawda Panie Kajda?

 • Kamil 2017-10-12 13:44:17

  No tak bo to zawsze zostanie furtka z umową cywilnoprawną😂

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA