- Podpisana przez Prezydenta RP ustawa ograniczająca handel w niedziele jest złym rozwiązaniem ze względu na liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne ustawy dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne tej ustawy - tak decyzję PAD komentuje Polska Rada Centrów Handlowych.
- Autor:KDS
- •31 sty 2018 13:12

- We wtorek (30.01) Andrzej Duda podpisał ustawę o zakazie handlu w niedzielę.
- PRCH krytycznie ocenia jego krok, jak i zapisy dokumentu.
- Uważa, że czeka nas dezorganizacja handlu.
W opinii odnoszącej się do zakazu handlu w niedzielę PRCH wskazuje szereg błędów i niedociągnięć, jakie znalazły się w dokumencie. Przypomina, że jako stowarzyszenie już w trakcie prac nad ustawą wielokrotnie wskazywali zawarte w niej błędy i wnioskowali o jej odrzucenie przez Parlament a następnie przez Prezydenta.
- Zarówno rozwiązania zawarte w ustawie, jak i sam sposób procedowania nad tym aktem budzą uzasadnione wątpliwości natury prawnej, w tym w szczególności w zakresie przepisów europejskich. Nie chodzi to o ideę ograniczania handlu ale rozwiązania zawarte w ustawie, w szczególności w zakresie przepisów technicznych odnoszących się do usług społeczeństwa informacyjnego, powinny były zostać notyfikowane Komisji Europejskiej na etapie prac legislacyjnych w Sejmie - zaznaczył w opinii Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH.
Wskazuje, że charakter podanych w akcie wyłączeń spod ogólnego zakazu handlu, wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu lub czynności związanych z handlem, może uzasadniać sprzeczność tych regulacji z unijną zasadą swobody przepływu towarów na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.
Czytaj więcej: Zakaz handlu w niedziele. Pracownicy sieci handlowych przyjdą do pracy w nocy?
W jego opinii ustawa jest pełna niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności, zarówno charakterze legislacyjnym i merytorycznym. Przez co wprowadzanie zaproponowanych w niej rozwiązań oraz ich wyegzekwowanie, może wiązać się z szeregiem problemów.
- W niektórych przypadkach może okazać się nawet niemożliwe do realizacji, a w konsekwencji powodować szereg negatywnych skutków prawnych zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów - przestrzega Knap. - Co więcej, również uchybienia legislacyjne, których dopuszczono się na etapie prac parlamentarnych, prowadzą do wniosku, że rozwiązania przyjęte w ustawie mogą być nieadekwatne do pierwotnego, wskazanego przez przedstawicieli komitetu inicjatywy obywatelskiej, celu ustawy - dodaje.


KOMENTARZE (1)