×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Zakaz handlu w niedziele: Netto i Lidl uspokajają. Pracownicy nie stracą pracy

- Przykłady innych krajów pokazują, że zakaz handlu w niedziele odczuwalny jest przez pracowników pod postacią zwolnień i spadku liczby godzin pracy - komentuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR. Czy tak będzie też w przypadku Polski?

Zakaz handlu w niedziele: Netto i Lidl uspokajają. Pracownicy nie stracą pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Według wielu ekspertów spowoduje to redukcje etatów w branży.
  • Nowe przepisy wpłyną także na liczbę godzin pracy oraz na poziom wynagrodzeń osób zatrudnionych nie tylko w handlu.
  • Część sieci handlowych nie chce komentować zmian.
  • Ci, którzy zdecydowali się zabrać głoś, nie potwierdzają obaw ekspertów.

To już pewne - handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Sejm zaakceptował poprawki Senatu. Początkowo sklepy będą zamknięte w dwie niedziele w miesiącu w 2018 roku, a następnie w trzy niedziele w 2019 r. Z kolei w 2020 r. obowiązywał będzie całkowity zakaz handlu.

Temat ograniczania handlu w niedziele budzi spore emocje od dłuższego czasu. Zdaniem wielu ekspertów nowe przepisy odbiją się negatywnie nie tylko na wynikach firm, ale również na pracownikach i samorządach.

- Przedstawiciele branży handlowej są zgodni co do tego, że ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę i jej konkurencyjność, budżet państwa, miejsca pracy oraz handel detaliczny, gastronomię, usługi i logistykę. Skutki ustawy najdotkliwiej odczują studenci oraz osoby, którym najtrudniej znaleźć pracę (50+) - ocenia Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Sprzeciw wobec takich rozwiązań coraz głośniej formułują także władze samorządowe, które nie tylko muszą działać w interesie swoich wspólnot, ale też chronić tysiące małych i dużych firm dostawców, transportu i logistyki. Ograniczenie handlu wpłynie na spadek dochodów podatkowych, w tym samorządowych - dodaje Juszkiewicz.

Mniej pracy i niższe zarobki

Z raportu PwC wynika, że obroty w sklepach spadną rocznie o prawie 10 mld zł, co będzie oznaczać 1,8 mld zł mniej podatków w kasie państwa. Co więcej, wskutek wprowadzenia zakazu handlu w niedziele pracę może stracić 36 tys. osób. Tylko w centrach handlowych zatrudnienie zmniejszy się o 19-20 tys. pracowników. Z kolei według szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych zakaz handlu w niedziele może oznaczać konieczność zwolnienia od 20 do 40 tys. pracowników – sprzedawców, a także pracowników ochrony czy serwisu sprzątającego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Zakaz handlu w niedziele: Netto i Lidl uspokajają. Pracownicy nie stracą pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Za zakazem. 2018-01-12 16:35:36

    Jakoś nikt nie podziela lamentu naszych rodzimych krwiopijców i wyzyskiwaczy zrzeszonych w lewiatanach, BCC czy innej radzie właścicieli galerii handlowych.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA