Zakaz handlu w niedziele: Netto i Lidl uspokajają. Pracownicy nie stracą pracy

- Przykłady innych krajów pokazują, że zakaz handlu w niedziele odczuwalny jest przez pracowników pod postacią zwolnień i spadku liczby godzin pracy - komentuje Rafał Trzeciakowski, ekonomista FOR. Czy tak będzie też w przypadku Polski?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu w niedziele: Netto i Lidl uspokajają. Pracownicy nie stracą pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

12 sty 2018 13:14


  • Sejm zaakceptował poprawki Senatu do ustawy ograniczającej handel w niedziele. Według wielu ekspertów spowoduje to redukcje etatów w branży.
  • Nowe przepisy wpłyną także na liczbę godzin pracy oraz na poziom wynagrodzeń osób zatrudnionych nie tylko w handlu.
  • Część sieci handlowych nie chce komentować zmian.
  • Ci, którzy zdecydowali się zabrać głoś, nie potwierdzają obaw ekspertów.

To już pewne - handel w niedziele będzie stopniowo ograniczany. Sejm zaakceptował poprawki Senatu. Początkowo sklepy będą zamknięte w dwie niedziele w miesiącu w 2018 roku, a następnie w trzy niedziele w 2019 r. Z kolei w 2020 r. obowiązywał będzie całkowity zakaz handlu.

Temat ograniczania handlu w niedziele budzi spore emocje od dłuższego czasu. Zdaniem wielu ekspertów nowe przepisy odbiją się negatywnie nie tylko na wynikach firm, ale również na pracownikach i samorządach.

- Przedstawiciele branży handlowej są zgodni co do tego, że ograniczenie handlu w niedziele wpłynie negatywnie na polską gospodarkę i jej konkurencyjność, budżet państwa, miejsca pracy oraz handel detaliczny, gastronomię, usługi i logistykę. Skutki ustawy najdotkliwiej odczują studenci oraz osoby, którym najtrudniej znaleźć pracę (50+) - ocenia Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- Sprzeciw wobec takich rozwiązań coraz głośniej formułują także władze samorządowe, które nie tylko muszą działać w interesie swoich wspólnot, ale też chronić tysiące małych i dużych firm dostawców, transportu i logistyki. Ograniczenie handlu wpłynie na spadek dochodów podatkowych, w tym samorządowych - dodaje Juszkiewicz.

Mniej pracy i niższe zarobki

Z raportu PwC wynika, że obroty w sklepach spadną rocznie o prawie 10 mld zł, co będzie oznaczać 1,8 mld zł mniej podatków w kasie państwa. Co więcej, wskutek wprowadzenia zakazu handlu w niedziele pracę może stracić 36 tys. osób. Tylko w centrach handlowych zatrudnienie zmniejszy się o 19-20 tys. pracowników. Z kolei według szacunków Polskiej Rady Centrów Handlowych zakaz handlu w niedziele może oznaczać konieczność zwolnienia od 20 do 40 tys. pracowników – sprzedawców, a także pracowników ochrony czy serwisu sprzątającego.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Za zakazem. 2018-01-12 16:35:36

Jakoś nikt nie podziela lamentu naszych rodzimych krwiopijców i wyzyskiwaczy zrzeszonych w lewiatanach, BCC czy innej radzie właścicieli galerii handlowych.