Zakaz handlu, Piotr Duda: Przywracamy cywilizowane standardy w prawie pracy

O to walczyliśmy przez wiele, wiele lat i dotrzymujemy słowa - po Świecie Trzech Króli to następny nasz etap, który jest bardzo ważny, bo pracownikom to się należy. To nie jest ustawa przeciwko konsumentom, to jest ustawa w obronie pracowników handlu. I to nam się udało - podkreślił przewodniczący NSZZ "Solidarność” Piotr Duda o zakazie handlu w niedzielę.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu, Piotr Duda: Przywracamy cywilizowane standardy w prawie pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 mar 2018 6:45


  • 11 marca był pierwszą niedzielą, kiedy obowiązywał zakaz handlu w większości sklepów.
  • Zakaz handlu w niedziele jest "zwycięstwem dla prawie miliona pracowników, którzy wreszcie mogą spędzić niedzielę w domu, z rodzinami" - podkreślił przewodniczący NSZZ "Solidarność” Piotr Duda.
  • Jak podkreślił postrzega tę regulację, jako dopełnienie programu 500+.

11 marca był pierwszą niedzielą, kiedy obowiązywał zakaz handlu w większości sklepów. Najbliższe niedzielne zakupy będą możliwe 25 marca. Zgodnie z nowym prawem, w każdym miesiącu 2018 roku dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy w 21 niedziel.

"To zwycięstwo dla prawie miliona pracowników, którzy wreszcie mogli spędzić niedziele w domu z rodzinami, na spacerach. O to walczyliśmy przez wiele, wiele lat i dotrzymujemy słowa - po Świecie Trzech Króli to następny nasz etap, który jest bardzo ważny, bo pracownikom to się należy. To nie jest ustawa przeciwko konsumentom, to jest ustawa w obronie pracowników handlu. I to nam się udało" - powiedział w niedzielę Piotr Duda w TVP Info odnosząc się do nowych przepisów.

Nawiązując do protestów Platformy Obywatelskiej, która uznała ustawę o zakazie handlu w niedziele za "ograniczenie wolności" Duda powiedział: "niech w niedzielę dadzą przykład, niech siądą w marketach na kasie i niech zastąpią tych pracowników, którzy chcą w tym dniu być z rodzinami". "Przywracamy cywilizowane standardy w prawie pracy" - oświadczył.

Czytaj też: Wolne w niedziele dla kolejnych grup zawodowych?

Na argument, że ustawowy zakaz handlu w niedzielę to zabieranie Polakom prawa wyboru, Duda podkreślił, że "wybór i wolność każdego obywatela kończy się tam, gdzie odbiera się wolność i wybór innemu człowiekowi. A w tym przypadku tak się dzieje".

Duda przypomniał, że NSZZ "Solidarność" "jest zobowiązany postulatami z 1980 roku", których postulat 21 skierowany był w obronie wolnych sobót. "My dzisiaj walczymy o wolne niedziele. Jeżeli ktoś, tak zwani wolnościowcy, traktują postulaty Sierpnia'80 roku w sposób wybiórczy, że wybierają sobie tylko te, które im pasują, to my się na to nie zgadzamy. Jako związek Solidarność realizujemy testament i będziemy te postulaty wdrażać po kolei w życie" - powiedział Duda.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

xyz 2018-03-15 15:40:35

Wigilia jest dniem, w którym chyba najwięcej rodzin chce być razem, na spokojnie przygotować kolację i spędzić wieczór z bliskimi. Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby ten dzień był wolnym od pracy?? Bo wtedy nie idzie się do kościoła?

nieporwana 2018-03-12 14:52:27

dzień wolny w dniu Trzech Króli to porażka. W orszakach biorą udział rodziny dzieci małych , które dają się poprzebierać. Reszta obywateli siedzi przed TV nic nie robi i je niezdrową żywość . Bardzo chętnie ten dzień wolny od pracy zamienilibyśmy na wigilię . Ale nasi politycy wiedzą najlepiej. Przecież ich to wszystko nie dotyczy. Oni życie codzienne znają tylko z książek i TV.