Zakaz handlu, kontrole: Inspektorzy PIP nie chcą pracować w niedzielę

W związku z wprowadzeniem nowych przepisów o zakazie handlu inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy muszą kontrolować sklepy w niedzielę. Według nich to wbrew normom prawnym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zakaz handlu, kontrole: Inspektorzy PIP nie chcą pracować w niedzielę

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

13 mar 2018 10:50


W marcu 2018 r. weszły w życie nowe przepisy o zakazie handlu w niedzielę. Od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu, w 2019 r. - tylko jedna w miesiącu, a od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Za złamanie zakazu handlu w niedziele przewidziano karę grzywny w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a nawet - przy uporczywym łamaniu zakazu - karę ograniczenia wolności.

Kontrolę sklepów w niedziele mają przeprowadzać Inspektorzy z Państwowej Inspekcji Pracy. Ci jednak nie chcą tego dnia pracować. Napisali w tej sprawie do Głównego Inspektora Pracy.

"W naszej ocenie jest to wbrew normom prawnym" - poinformował  Związek Zawodowy Pracowników PIP w Polsat News.

Jak podaje Polsat News, przepisy zezwalają na pracę inspektorów w niedzielę tylko w wyjątkowych sytuacjach.

"Wyraziliśmy sprzeciw wobec systematycznego i instytucjonalnego zatrudniania naszych pracowników w niedziele - w naszej ocenie jest to wbrew normom prawnym wyrażonym w art. 58 naszej ustawy" - zaznaczyli przedstawiciele Komisji Krajowej ZZPIPP w Polsat News.

Pismo do Głównego Inspektora Pracy skierowane zostało 3 marca. Możemy w nim wyczytać, że "u osób pracujących w weekendy częściej występują dolegliwości bólowe, mięśniowo-szkieletowe, bezsenność i problemy psychosomatyczne".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

zbyszko 2018-04-16 03:18:04

PIP niech się zajmie Milmexem, który od ponad 4 lat nie płaci pracownikom wynagrodzeń!