Zagrożony transport międzynarodowy idzie do Trybunału

W Sądzie Najwyższym powstał precedens, który może zaważyć na przyszłości całej branży międzynarodowego transportu drogowego. Teraz Trybunał Konstytucyjny podejmie decyzję, która ocali lub pogrąży przewoźników.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagrożony transport międzynarodowy idzie do Trybunału

PODZIEL SIĘ


Autor: AP

19 lut 2015 13:56


Precedens zaistniał w związku z przyznaniem racji przez Sąd Najwyższy kierowcy domagającemu się zwrotu kosztów za nocleg w hotelu zagranicznym w czasie wykonywania czynności służbowych. To pociągnęło za sobą lawinę podobnych roszczeń i może przyczynić się do konieczności wypłaty świadczeń, których łączna kwota to około 2,5 mld zł.

Z tego powodu Związek Pracodawców Transport i Logistyka, skierował sprawę za pośrednictwem kancelarii do Trybunału Konstytucyjnego. Wniosek został złożony 10 lutego.

Czytaj też: Niemieccy przewoźnicy i kierowcy popierają płacę minimalną. Chcą uczciwej konkurencji

Jak mówi rzecznik Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce Anna Wrona, sprawa świadczeń dla kierowców to kolejny cios w transport międzynarodowy w Polsce, któremu ostatnio z każdej strony się obrywa.

Niedawne plany wprowadzenia na terenie Niemiec przepisów o płacy minimalnej uderzą w działalność polskich firm przewozowych realizujących zlecenia na tamtejszym rynku, teraz pojawiają się niepokojące doniesienia z Francji o tamtejszych regulacjach dotyczących kierowców.

Jeśli jeszcze trzeba będzie płacić kierowcom trzy lata wstecz, bo tak to wynika z przepisów, za noclegi za granicami Polski, wiele firm transportowych może po prostu nie przetrwać.

W transporcie w 2013 r. pracowało 495,2 tys. osób (dane GUS). Wśród tej liczby jest ok 200 tyś. kierowców TIR-ów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.