Zagórski: Wysokość składki emerytalno-rentowej powinna być uzależniona zarobków rolnika

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników od 25 lat funkcjonuje w prawie niezmienionym kształcie. Największe kontrowersje budzi emerytalno-rentowa część systemu.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Zagórski: Wysokość składki emerytalno-rentowej powinna być uzależniona zarobków rolnika

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl (Elżbieta Mamos)

9 cze 2015 9:56


Skala finansowania rent i emerytur ze środków publicznych jest często traktowana jako przejaw nadmiernego uprzywilejowania rolników.

Propozycję zreformowania KRUS przedstawiła między innymi Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w swoim najnowszym raporcie.

Wysokość składki uzależniona od zarobków

Zdaniem Marka Zagórskiego, prezesa Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, wysokość składki powinna być uzależniona od tego, ile rolnik zarabia.

- Składka powinna zostać zdefiniowana, ale niekoniecznie musi być stała. W dalszym ciągu będzie ona dotowana z budżetu, ale różnica polega na tym, że dziś dotowany jest KRUS, a my mówimy o tym, że powinno być dotowane konto indywidualnego rolnika - wyjaśnia koncepcję Fundacji gość radiowej Jedynki.

- Każdy system, żeby był w miarę możliwości sprawiedliwy, powinien bazować na dochodach. To, że w tym systemie nie mamy podatku dochodowego, a podatek rolny, powoduje paradoksalnie, że najbardziej obciążeni tym podatkiem są rolnicy, którzy prowadzą najmniejsze gospodarstwa. Najlepiej zatem, gdyby to oparte było na dochodach lub przychodach. To jest kwestia wyboru - podkreśla.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.