Zgodnie z prawem zasiłek chorobowy przysługuje osobom objętym obowiązkowym lub dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jednak są sytuacje, w których mimo to zasiłek chorobowy się nie należy.

- Zasiłek chorobowy to świadczenie, które przysługuje osobie ubezpieczonej w ramach obowiązkowego lub dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w ZUS.
- Może z niego korzystać osoba, która z powodu choroby czy wypadku stała się czasowo niezdolna do pracy.
- Są jednak wyjątki od tej reguły. M.in. osoby, które przebywają na urlopie bezpłatnym lub wychowawczym nie mają prawa do chorobowego.
Z danych ZUS wynika, że w styczniu 2022 roku na zasiłkach chorobowych przebywano w sumie 14 205,7 dni, osobom z nich korzystających wypłacono łącznie 1 398 392,4 zł. To więcej niż w grudniu ubiegłego roku, gdy liczba dni zasiłkowych wynosiła 13 032,3, a kwota wypłat podana w tys. zł wyniosła 1 290 043,9.
Komu przysługuje zasiłek chorobowy
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom które są objęte w ZUS obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Są to pracownicy, członkowie rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych oraz osoby odbywające służbę zastępczą.
Prawo do niego zyskują również osoby objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Wtedy w momencie choroby, zasiłek chorobowy wypłacany jest osobom, które wykonują pracę nakładczą (inaczej nazywana pracą chałupniczą), pracują na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług albo współpracują z osobą, która wykonuje taką umowę. Dotyczy to również niań, które pracują na podstawie umowy uaktywniającej.
Prawo do zasiłku mają też osoby prowadzące pozarolniczą działalność lub współpracujące z osobą, która prowadzi taką działalność. Z tego prawa mogą skorzystać również osoby wykonujące odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz duchownymi.
Kiedy nie przysługuje zasiłek chorobowy
Są sytuacje, w których mimo spełnienia powyższych wytycznych, nawet jeśli zachorujemy, to nie mamy prawa do zasiłku.
Jak podaje ZUS, zasiłek nie przysługuje za okres niezdolności do pracy:


KOMENTARZE (0)