Według Business Centre Club nowe przepisy dotyczące czasu pracy maszynistów doprowadziłyby do ograniczenia dostępności maszynistów na rynku pracy, niezdrowej konkurencji pomiędzy podmiotami zatrudniającymi tych pracowników oraz znacznego podniesienia kosztów po stronie pracodawców, które w konsekwencji mogą narazić ich na straty.

- Business Centre Club ma zastrzeżenia wobec projektu ustawy o czasie pracy maszynistów.
- Zdaniem BCC sprzeczny z obowiązującym porządkiem prawnym jest zamiar modyfikacji kodeksowej definicji pracodawcy.
- Nie do przyjęcia według BCC jest również propozycja wprowadzenia "stacji macierzystej", zwłaszcza w proponowanym brzmieniu i w kontekście proponowanych zmian w przepisach.
- BCC zauważa też, że proponowane ograniczenie maksymalnej liczby nadgodzin w roku do 150 może spowodować konieczność zwiększenia zatrudnienia o około 30 proc.
Business Centre Club popiera inicjatywy mające na celu dostosowanie prawa polskiego do wymogów prawa europejskiego oraz poprawy bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Eksperci nie odnoszą się jednak pozytywnie do propozycji zmian przepisów w ramach założeń projektu ustawy o czasie pracy maszynistów, ponieważ w ich ocenie część z nich stoi w sprzeczności zarówno z prawem polskim, jak i europejskim.
Według BCC ich wdrożenie doprowadziłoby do ograniczenia dostępności maszynistów na rynku pracy, niezdrowej konkurencji pomiędzy podmiotami zatrudniającymi tych pracowników oraz znacznego podniesienia kosztów po stronie pracodawców, które w konsekwencji mogą narazić ich na straty.
Czytaj też: Szkolenie maszynistów na symulatorach będzie obowiązkowe od przyszłego roku
Zdaniem BCC sprzeczny z obowiązującym porządkiem prawnym jest zamiar modyfikacji kodeksowej definicji pracodawcy. Proponuje się, aby ustawa o czasie pracy maszynistów wprowadziła rozumienie pracodawcy odbiegające od definicji, jaką zawiera Kodeks pracy i objęła swoim zakresem również tych przedsiębiorców, u których maszynista świadczy usługi na podstawie umów cywilnoprawnych. Definicję pracodawcy określa Kodeks pracy, który jest podstawowym źródłem praw i obowiązków pracowników oraz pracodawców. Sprzeczne z przyjętą hierarchią źródeł prawa oraz zasadami jego jednolitości byłoby wprowadzanie pojęcia pracodawcy odmiennego niż to występujące w Kodeksie pracy.
Nie do przyjęcia według BCC jest również propozycja wprowadzenia "stacji macierzystej", zwłaszcza w proponowanym brzmieniu i w kontekście proponowanych zmian w przepisach. Eksperci wskazują, że brakuje uzasadnienia do ujmowania stacji macierzystej jako obligatoryjnego elementu umowy o pracę. Niezbędne elementy umowy o pracę zawiera Kodeks pracy i jest to wyliczenie wyczerpujące. Tym samym zupełnie niezrozumiały oraz pozbawiony podstaw prawnych wydaje się zamiar wpisywania stacji macierzystej do umowy o pracę.


KOMENTARZE (0)