PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Zabiorą matce, a dadzą ojcu. Polska może nie być na to gotowa

Unijna dyrektywa, dotycząca równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów, wymusi znaczące zmiany w polskim Kodeksie pracy. Podstawową zasadą jest równość płci i prawo obojga rodziców do równego zajmowania się nowo urodzonym potomstwem. Jakie rozwiązania zostaną wprowadzone?

Zabiorą matce, a dadzą ojcu. Polska może nie być na to gotowa
10-dniowy urlop ojcowski z okazji narodzin dziecka funkcjonuje w polskich przepisach (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Unijna dyrektywa zakłada wprowadzenie dwumiesięcznego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców.
  • Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego zwraca uwagę, że w Polsce nadal pokutuje stereotyp, iż dzieckiem powinna opiekować się kobieta, dlatego obowiązkowy urlop rodzicielski dla ojców to jej zdaniem konieczność.
  • Innego zdania jest Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, która choć pozytywnie ocenia rozwiązania zachęcające ojców do włączenia się do opieki nad dzieckiem, to jednak uważa, że to rodzice powinni mieć wybór w jaki sposób i w jakim zakresie opiekują się potomstwem.

Od 2 stycznia 2016 obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodni). Razem daje to 52 tygodnie. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki (choć w wyjątkowych okolicznościach może go przejąć tata – szczegóły tutaj). Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą - decyzja w tej sprawie należy do nich.

Unijna dyrektywa work-​life balance spowoduje zmiany. Państwa członkowskie mają obowiązek wprowadzić przepisy dyrektywy do krajowego porządku prawnego do 2 sierpnia 2022 r. 

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urlop ojcowski bez zmian

Jeżeli chodzi o urlop ojcowski, to w tej kwestii niewiele się zmieni. 10-dniowy urlop ojcowski z okazji narodzin dziecka funkcjonuje już w polskich przepisach. Warto dodać, że jest to prawo niezbywalne.

- W Kodeksie pracy rozwiązanie to znalazło odzwierciedlenie w art. 182 (3), zgodnie z którym pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni - precyzuje Malwina Stasiewicz, specjalista z zakresu prawa pracy z Kancelarii Klisz i Wspólnicy.

Urlop rodzicielski po nowemu

Zmiany zajdą z kolei w przepisach dotyczących urlopu rodzicielskiego - pierwsza zmiana dotyczy terminu jego wykorzystania. Jak wyjaśnia Malwina Stasiewicz, zgodnie z obecnymi przepisami urlop rodzicielski można wykorzystać nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Warto przypomnieć, że w tym terminie można wziąć wyłącznie 16 tygodni. Pozostały wymiar urlopu należy wykorzystać wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Zabiorą matce, a dadzą ojcu. Polska może nie być na to gotowa

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.