Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
- Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw.
- W nowelizacji definicję przemocy w rodzinie zastąpiono definicją przemocy domowej, której zakres został rozbudowany m.in. o przemoc ekonomiczną.
- O jakich sytuacjach mówimy? O zabieraniu lub wydzielaniu pieniędzy, zakazywaniu lub utrudnianiu podjęcia pracy zarobkowej czy kontrolowaniu wszystkich wydatków.
Przemoc ekonomiczna dotyka 13 proc. społeczeństwa, głównie kobiet
Z raportu „Ogólnopolska diagnoza przemocy w rodzinie”, przeprowadzonego przez Kantar Polska dla Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2019 roku, wynika, że przemoc ekonomiczna dotyka 13 proc. społeczeństwa. Do jej stosowania przyznało się 5 proc. Z kolei 6 proc. było świadkami jej stosowania. W zdecydowanej większości dotyka kobiet. Jest domeną mężów (34 proc.) lub partnerów (10 proc.), a rzadziej ojców (16 proc.) i matek (14 proc.).
Występowanie przemocy w rodzinie nie zależy od statusu społeczno-ekonomicznego osób, które jej doznają. Pojawia się zarówno w rodzinach w trudnej sytuacji materialnej, jak i dobrze sytuowanych.
O jakich sytuacjach mówimy? Jak możemy przeczytać na stronie portalu Niebieska Linia, przemoc ekonomiczna wiąże się celowym niszczeniem czyjejś własności, pozbawianiem środków do życia lub stwarzaniem warunków, w których nie są zaspokajane niezbędne dla przeżycia potrzeby. To na przykład niszczenie cudzych rzeczy, zabieranie pieniędzy, przeglądanie dokumentów, korespondencji, dysponowanie czyjąś własnością bez zgody właściciela, zaciąganie pożyczek "na wspólne konto", sprzedawanie osobistych lub wspólnych rzeczy bez uzgodnienia, zmuszanie do spłacania długów, zakazywanie lub nakazywanie pracy czy nie dokładanie się do utrzymania wspólnego gospodarstwa.
Rozszerzenie definicji przemocy to krok w dobrym kierunku, ale niewystarczający
- Rozszerzenie definicji przemocy domowej o przemoc ekonomiczną to krok w dobrym kierunku, ale jeden z wielu, jakie należy wykonać - w rozmowie z PulsHR.pl podkreślała prezes Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.
W jej opinii to działanie z pewnością przełoży się na zwiększenie świadomości kobiet i mężczyzn w tym zakresie, natomiast nie będzie miało bezpośredniego przełożenia na poprawę bezpieczeństwa ofiar przemocy.
- Do tego potrzebne są konkretne działania, między innymi zmiany w art. 207 Kodeksu karnego, o które postulujemy od lat. Wtedy przemoc ekonomiczna stanie się przestępstwem, odpowiednie służby nie będą mogły przejść koło niej obojętnie, dziś przestępstwem w zakresie finansowym jest jedynie unikanie płacenia alimentów (art. 209 Kk) - podkreślała Urszula Nowakowska.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)