Brak udział w szkoleniu czy brak wizyty u lekarza medycyny pracy może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. - Brak udziału w obligatoryjnym, wyznaczonym przez pracodawcę szkoleniu BHP może być traktowany jako niewykonanie polecenia służbowego - nie ma wątpliwości Magdalena Włastowska, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

- Badania medycyny pracy, onboarding, szkolenia BHP – poza świadczeniem obowiązków w ramach danego stanowiska pracownicy muszą poświęcać czas na dopełnienie formalnych kwestii zatrudnienia.
- Nie wszyscy z nich podchodzą do tego tematu odpowiedzialnie. Czy zatem uporczywe zlekceważenie np. obowiązku odbycia szkolenia BHP może stanowić podstawę do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy?
- Warto przypomnieć, że COVID-19 i zmiany przepisów, jakie zaszły w ramach walki ze skutkami pandemii, utrudniły procedurę zwolnienia dyscyplinarnego. Tarcza antykryzysowa 2.0 zniosła "fikcję doręczenia".
Zgodnie z Art. 52. § 1. k.p. rozwiązanie umowy z winy pracownika może nastąpić w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków, popełnienia przestępstwa bądź zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponieważ informacja o trybie zwolnienia nie ulega przedawnieniu i będzie umieszczona w świadectwie pracy – może powodować duże trudności ze znalezieniem nowej pracy a nawet odroczenie lub brak zasiłku dla bezrobotnych.
Szkolenie BHP
Kodeks pracy w Art. 211 dotyczącym podstawowych obowiązków pracownika jasno wskazuje, że pracownik jest zobowiązany do brania udziału w szkoleniu i instruktażu z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i ma obowiązek poddawać się egzaminom sprawdzającym wiedzę. Również – zgodnie z przepisami – to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie i jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników. To również pracodawca powinien zapewnić pracownikowi udział w szkoleniu BHP, odpowiednim do rodzaju wykonywanej pracy i ponieść koszty tego szkolenia.
- Brak udziału w obligatoryjnym, wyznaczonym przez pracodawcę szkoleniu BHP może być traktowany jako niewykonanie polecenia służbowego, a pracodawca ma możliwość wystosowania kary porządkowej dla pracownika. Dodatkowo przepisy jasno określają, że bez szkolenia BHP pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy. Tym samym jeżeli pracownik nie podejmie się szkolenia, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych, a to może skutkować poważnymi problemami w organizacji i spowodować straty finansowe – mówi Magdalena Włastowska, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.
Pracodawca decyduje


KOMENTARZE (0)