PARTNERZY PORTALU

Dyscyplinarka za brak udziału w szkoleniu BHP? To możliwe

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 20 wrz 2021 13:45

Brak udział w szkoleniu czy brak wizyty u lekarza medycyny pracy może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego. - Brak udziału w obligatoryjnym, wyznaczonym przez pracodawcę szkoleniu BHP może być traktowany jako niewykonanie polecenia służbowego - nie ma wątpliwości Magdalena Włastowska, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Dyscyplinarka za brak udziału w szkoleniu BHP? To możliwe
Zwolnienie dyscyplinarne, czyli rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, ma zastosowanie do każdego rodzaju umowy o pracę oraz w przypadku każdego pracownika, nawet chronionego przed emeryturą czy kobiet w ciąży (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Badania medycyny pracy, onboarding, szkolenia BHP – poza świadczeniem obowiązków w ramach danego stanowiska pracownicy muszą poświęcać czas na dopełnienie formalnych kwestii zatrudnienia.
  • Nie wszyscy z nich podchodzą do tego tematu odpowiedzialnie. Czy zatem uporczywe zlekceważenie np. obowiązku odbycia szkolenia BHP może stanowić podstawę do dyscyplinarnego zwolnienia z pracy?
  • Warto przypomnieć, że COVID-19 i zmiany przepisów, jakie zaszły w ramach walki ze skutkami pandemii, utrudniły procedurę zwolnienia dyscyplinarnego. Tarcza antykryzysowa 2.0 zniosła "fikcję doręczenia".

Zgodnie z Art. 52. § 1. k.p. rozwiązanie umowy z winy pracownika może nastąpić w przypadku ciężkiego naruszenia obowiązków, popełnienia przestępstwa bądź zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na danym stanowisku. Ponieważ informacja o trybie zwolnienia nie ulega przedawnieniu i będzie umieszczona w świadectwie pracy – może powodować duże trudności ze znalezieniem nowej pracy a nawet odroczenie lub brak zasiłku dla bezrobotnych.

Szkolenie BHP 

Kodeks pracy w Art. 211 dotyczącym podstawowych obowiązków pracownika jasno wskazuje, że pracownik jest zobowiązany do brania udziału w szkoleniu i instruktażu z zakresu przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy i ma obowiązek poddawać się egzaminom sprawdzającym wiedzę. Również – zgodnie z przepisami – to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w firmie i jest zobowiązany do ochrony zdrowia i życia pracowników. To również pracodawca powinien zapewnić pracownikowi udział w szkoleniu BHP, odpowiednim do rodzaju wykonywanej pracy i ponieść koszty tego szkolenia.

- Brak udziału w obligatoryjnym, wyznaczonym przez pracodawcę szkoleniu BHP może być traktowany jako niewykonanie polecenia służbowego, a pracodawca ma możliwość wystosowania kary porządkowej dla pracownika. Dodatkowo przepisy jasno określają, że bez szkolenia BHP pracownik nie może zostać dopuszczony do pracy. Tym samym jeżeli pracownik nie podejmie się szkolenia, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania obowiązków służbowych, a to może skutkować poważnymi problemami w organizacji i spowodować straty finansowe – mówi Magdalena Włastowska, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy W&W Consulting.

Pracodawca decyduje

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dyscyplinarka za brak udziału w szkoleniu BHP? To możliwe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA