Za pracę w trudnych warunkach należy się emerytura pomostowa

Niektórym osobom jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego przysługuje specjalne świadczenie – emerytura pomostowa. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc je otrzymywać?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za pracę w trudnych warunkach należy się emerytura pomostowa

PODZIEL SIĘ


Autor: InfoWire

23 gru 2015 15:17


Przede wszystkim konieczne jest wykazanie, że praca była wykonywana w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w pełnym wymiarze czasu pracy przez co najmniej 15 lat, w tym przynajmniej przez jeden dzień przed 1 stycznia 1999 r. i minimalnie przez jeden dzień po 31 grudnia 2008 r.

Pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonują np. górnicy, kominiarze, piekarze, piloci, kierowcy autobusów czy ratownicy medyczni.

Poza tym trzeba być osobą urodzoną po 31 grudnia 1948 r. i mieć ukończone 55 lat w przypadku kobiet oraz 60 – w przypadku mężczyzn.

Z kolei okres składkowy i nieskładkowy pracownika, który chce pobierać świadczenie, musi wynosić dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn – 25.

O emeryturę pomostową może ubiegać się osoba, która nie jest związana żadnym stosunkiem pracy. Świadczenie to pobiera się do momentu uzyskania prawa do zwykłej emerytury.

–  Jeżeli chodzi o dorabianie na emeryturze pomostowej, funkcjonuje to na podobnych warunkach jak przy normalnej emeryturze. Należy pamiętać, że uzyskiwany przychód może wpłynąć na wysokość świadczenia – mówi Anna Wojewódzka, kierownik oddziału firmy Jobhouse w Warszawie.

W przypadku, gdy osoba będąca na emeryturze pomostowej podejmie pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – niezależnie od wysokości przychodu – prawo do pobierania świadczenia jest zawieszane.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.