Za 15 sierpnia pracownikom należy się dzień wolny. Ale nie zawsze

W tym roku święto 15 sierpnia przypada w sobotę, która w Polsce jest zwykle dniem wolnym od pracy. Pracodawca musi więc oddać pracownikom w zamian inny dzień wolny.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Za 15 sierpnia pracownikom należy się dzień wolny. Ale nie zawsze

PODZIEL SIĘ


Autor: Praca.pl

13 sie 2015 9:00


Pracownik dostanie wolne

15 sierpnia w Polsce jest zwykle dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Ponieważ jednak każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, w przypadku takiej kumulacji (tj. nałożenia się święta i soboty na jedną datę) należy pracownikom oddać w zamian inny dzień wolny.

Udzielenie dodatkowego dnia wolnego od pracy jest w tym wypadku konieczne w celu przywrócenia pracownikom zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy i tym samym zapewnienia im odpowiedniej liczby dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym.

Kto nie dostanie wolnego?

Powyższy obowiązek nie dotyczy jedynie tych pracowników, którzy z racji wymiaru zatrudnienia, przyjętego do nich systemu czasu pracy lub nierównomiernego rozkładu czasu pracy, pracują mniej niż 5 dni w tygodniu.

Jeśli mają oni zapewnioną co najmniej minimalną liczbę dni wolnych od pracy przypadających w danym okresie rozliczeniowym (odpowiadającą sumie świąt, niedziel i dni wolnych z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy), wówczas za sobotnie święto 15 sierpnia br. pracodawca nie musi już wyznaczyć dodatkowego dnia wolnego.

Wystarczy, że z tego tytułu obniży obowiązujący wymiar czasu pracy o 8 godzin. Analogiczne rozwiązanie można zastosować wobec pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy, którzy świadczą pracę przez mniej niż 5 dni w tygodniu.

Jeśli jednak wyznaczono inny dzień wolny od pracy, nie musi to oznaczać koniec praktycznych wątpliwości. Może się bowiem zdarzyć, że pracownik zachoruje w tym dniu lub wypadnie on w trakcie zaplanowanego urlopu wypoczynkowego. W takim wypadku nie ma podstaw, by pracownik domagał się wskazania kolejnego wolnego terminu z tym, że na dzień wolny wyznaczony w zamian za święto nie udziela się urlopu (tj. nie pomniejszy rocznej puli urlopowej).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.