Z pracownikiem ostrożnie jak z jajkiem. Bo oskarży cię o mobbing

We Francji w jednej z firm w cztery lata popełniono 25 samobójstw, a kolejnych 13 osób próbowało odebrać sobie życie z powodu mobbingu. Brzmi zatrważająco. Czasami jednak oskarżenia o mobbing bywają bezpodstawne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z pracownikiem ostrożnie jak z jajkiem. Bo oskarży cię o mobbing

PODZIEL SIĘ


Autor: Joanna Oreł

14 paź 2014 5:01


– Mobbing jest tak samo delikatną materią, jak zachowania seksistowskie czy rasistowskie. To oznacza, że dana sytuacja w pracy może być zupełnie inaczej traktowana przez pracownika, pracodawcę, a także sąd – uważa Piotr Wiśniewski, prezes KPW Konsulting Projektowy. – Tak naprawdę, jeżeli ktoś chciałby przegiąć, to bardzo szybko może informację o mobbingu rozdmuchać – np. podając ją do mediów.

Dla pieniędzy lub przez złośliwość

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Trzy lata temu do sądu pracy trafiła skarga na firmę Terg, właściciela sieci Media Expert, w której pracownik sklepu w Człuchowie oskarżył przełożonych o mobbing i zażądał 50 tys. zł zadośćuczynienia. Sprawa szybko stała się medialna. Tymczasem na liście zarzutów byłego pracownika wobec firmy znalazło się m.in. zmuszanie do wyłudzania pieniędzy od klientów poprzez informowanie ich o promocyjnych ratach.

Czytaj też: Coraz więcej procesów o mobbing. Część bezpodstawna

Marcin Rak, prawnik, trener i konsultant z zakresu przeciwdziałania mobbingowi z firmy Sanduro Group, podkreśla, że niesłuszne oskarżenia o mobbing stawiane są z reguły przez osoby roszczeniowe.

– Najczęściej stanowi to dla nich narzędzie do osiągania własnych celów. Takie osoby powinny być karane za podobne zachowania, tym bardziej jeżeli oskarżenia padają publiczne. Niestety nie są to rzadkie przypadki – uważa ekspert.

 Podobne doświadczenia ma Piotr Wiśniewski. – Prowadząc szkolenia, dostaję sygnały od osób z kadr, działów HR, a nawet związków zawodowych dotyczące tego, że pracownicy nadużywają argumentów o mobbingu – wyjaśnia ekspert. – Mogą być dwie przyczyny takich postaw. Ktoś może po prostu nie lubić swojej pracy, kierownika czy w skrajnym przypadku nawet firmy i po prostu na złość rozsiewać plotki. Dużo częściej jednak pojawia się grupa zachowań racjonalnych. Dotyczą one sytuacji, w których ktoś np. broni się przed zwolnieniem albo próbuje wyłudzić odszkodowanie – dodaje.

Czytaj też: Od myślenia jestem ja, a na twoje miejsce jest setka chętnych

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

4 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Tora 2014-10-15 18:09:16

No właśnie! Ja strasznie nienawidzę takiego gadania "polaczkowatość", takie praktyki są przecież stosowane wszędzie, nie tylko w Polsce. Wiadomo, że na sklepach typu Media Expert, czy Biedronka łatwiej wmówić komuś o mobbingu, bo nie raz słyszymy jakieś różne poloty. Nasłynniejsza to chyba ta, że kasjerzy w Bierdonce siedzą w pieluchach, bo nie mają przerw. Bez JAJ! Ludzie takie historie wymyślają, żeby oczerniać fimry, co gorsza często robi to zazdrosna konkurencja. Dlatego proponuje dalej ślepo wierzyć, we wszystko co jakieś przekupne pismaki piszą... tym co chcą Wam namącić w głowie, jest to na ręke. No a Ulek sumując, wyjedź chociąz za graniacę... chocicąz wystarczy pocytać niemiecką,czy czeską prasę pokroju "Fakt", zobaczysz tam identyczne aartykuły :P Dziwne, że mobbingu nie ma np. w Orlenie, czy Empiku? Przecież to też duże koroporacje.

Bożena 2014-10-15 11:45:54

No co Ty Ulek , Co ma do tego zagadnienia jakaś wymyślona "polaczkowatość"? Czy zakładasz z góry ,że wszystkie inne narody są jakieś lepsze? i tam nie ma takich roszczeniowych pracowników ? Wadą Polaków może być najwyżej posiadanie takich kompleksów i "kajanie się "za jakąś wymyśloną"polaczkowatość". Podnieś głowę do góry.

Beata 2014-10-15 11:33:43

Płace są za niskie do kosztów utrzymania;opłaty za media, benzynę,przejazdy miejskie mamy takie jak w Europie.Do tego pobrane kredyty na mieszkanie czy samochód. I jak tu jeszcze mieć dzieci ? Taka polityka państwa (tj rządzącej od wielu lat partii ), aby sprowadzić tu zagraniczny kapitał , bo siła robocza jest tania ,to polityka krótkowzroczna i samobójcza !