×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Z półek znika wołowina wyprodukowana dzięki niewolnictwu

  • PTWP - PulsHR
    JP
  • 7 cze 2017 18:22

Brytyjska sieć supermarketów Waitrose wycofuje ze swojej oferty peklowaną wołowinę z Brazylii. Jej wytwarzanie miało być związane z niewolniczą pracą w kraju pochodzenia. Producent wołowiny dostarcza towar także do Lidla.

Z półek znika wołowina wyprodukowana dzięki niewolnictwu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

JBS, największa na świecie firma produkująca wyroby mięsne, wspiera współczesną formę niewolnictwa – podaje Guardian. Dziennikarze Guardian oraz Repórter Brasil dotarli do dokumentów, według których JBS w latach 2013-2016 wydała 2 mln funtów na bydło pochodzące z farmy w brazylijskim stanie Pará. Prokuratorzy twierdzą, że pracownicy tej farmy pracują w warunkach, które brazylijskie prawo określa jako niewolnicze.

- W ramach serii kontroli w czerwcu 2016 r. dokonanych przez policję federalną, odkryto osoby zmuszane do pracy w nieludzkich i poniżających warunkach, bez schronienia, dostępu do toalety czy do wody pitnej. Prokuratorzy sądzą, że pracownicy związani są długiem, a koszty jedzenia i stroju ochronnego są nielegalnie odliczane od ich wypłat – czytamy.

Przedstawiciele JBS usprawiedliwiają się, że nie wiedzieli o sytuacji na farmie, ponieważ nie było jej na państwowej czarnej liście placówek związanych z niewolniczą pracą. Kiedy tylko się dowiedzieli, wszystkie zamówienia zostały wstrzymane.

– Każda firma ma obowiązek nie tylko czytać czarną listę, ale też sama ustalać takie regulacje, żeby w jej łańcuchu dostaw nie zdarzały się przypadki niewolnictwa – krytykuje na łamach Guardiana Antônio Carlos de Mello Rosa, który przewodzi walce z niewolnictwem w Brazylii z ramienia Międzynarodowej Organizacja Pracy.

Sieć Waitrose oświadczyła, że dopóki śledztwo nie zostanie jednoznacznie rozstrzygnięte, nie będzie oferować produktów JBS.

JBS posiada 150 zakładów przetwórczych, w których zatrudnia ok. 200 tys. pracowników. Firma zaopatruje także inne sieci w wielu krajach, w tym m.in. Lidla, który poinformował, że prowadzi w tej sprawie własne śledztwo.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Z półek znika wołowina wyprodukowana dzięki niewolnictwu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA