Z jakich urlopów mogą skorzystać rodzice?

Spoty radiowe i telewizyjne, spotkania z rodzicami, organizacja Kongresu Ojców - w środę wystartowała kampania informacyjna ministerstwa pracy i polityki społecznej, promująca zmiany w urlopach dla rodziców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Z jakich urlopów mogą skorzystać rodzice?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

27 lis 2013 13:57


"Kampania potrwa do końca roku. Będziemy informować, m.in. z jakich konkretnie urlopów mogą skorzystać rodzice, informacje będą przedstawiane podczas spotkań z rodzicami w urzędach stanu cywilnego, podczas konferencji prasowych, w trakcie Kongresu Ojców, który planowany jest na 19 grudnia, a także w spotach radiowych i telewizyjnych" - powiedziała, inaugurując kampanię, wiceminister pracy Małgorzata Marcińska.

Czytaj też: Urlop wychowawczy na nowych zasadach

Kampanii towarzyszą też dwa konkursy: "Firma Przyjazna Ojcom" - skierowany do pracodawców wspierających udział ojców w urlopach rodzicielskich oraz "Chwile Ojca i Dziecka" - konkurs dla rodziców, którzy mogą nadsyłać zdjęcia promujące spędzanie czasu z dziećmi przez ojców.

Wiceminister zaapelowała do pracodawców o "elastyczność, pomoc i wsparcie przyszłych rodziców w wychowywaniu ich dzieci". "Takie możliwości dziś daje prawo" - mówiła Marcińska.

Wyniki konkursu dla pracodawców i wręczenie statuetek odbędzie się 19 grudnia na Stadionie Narodowym podczas Kongresu Ojców - konferencji na temat zmian legislacyjnych i towarzyszącej im przemiany społecznej w zakresie urlopów wykorzystywanych przez ojców na wychowywanie dzieci. Aby wziąć udział w kongresie rodzice mogą się rejestrować poprzez stronę internetową: kongresojcow.pl.

Ministerialną kampanię wspiera Stowarzyszenie Matek I Kwartału. Ruch, który początkowo skupiał się na lobbingu, by wydłużone urlopy rodzicielskie przysługiwały wszystkim dzieciom urodzonym w 2013 r., obecnie przekształcił się w stowarzyszenie, które na stałe chce działać na rzecz rozwiązań prorodzinnych.

Przedstawiciele ruchu zapowiadają m.in., że będą chcieli aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do ewentualnej nowelizacji przepisów o wydłużonych urlopach. Przeglądu ustawy pod tym kątem minister pracy ma dokonać po półtora roku jej funkcjonowania. Już teraz ruch zgłasza jednak swoje postulaty, w tym np. upowszechniania telepracy, wsparcia rodziców (poprzez ulgi podatkowe) w podejmowaniu działalności gospodarczej.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.