PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wyższe kary i więcej pracy. Wychwalany projekt ma też ciemne strony

  • jk
  • 5 paź 2022 14:33

Kompleksowa regulacja kwestii legalizacji zatrudnienia cudzoziemców – to cel projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, który opublikowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Nowa ustawa ma zastąpić tę aktualną o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która mimo licznych zmian, nie spełnia już swojej funkcji. Konstrukcja systemu zostaje niezmieniona – zezwolenia na pracę, zezwolenia na pracę sezonową czy oświadczenia się nie zmienią, tylko zostaną uporządkowane. Uwzględniono też postulaty firm.

Wyższe kary i więcej pracy. Wychwalany projekt ma też ciemne strony
Niepokój wśród przedsiębiorców budzi fakt, że mamy do czynienia z zaostrzeniem przepisów, które mogą obciążyć lub dołożyć obowiązków firmom, zatrudniającym osoby z zagranicy (Fot. Scott Blake/Unspash)
REKLAMA
  • Po zmianach zezwolenie na umowę zlecenie będzie wydawane tylko na rok. Co ważne, pracodawcy nie przedłużą już zezwolenia.
  • Mamy nowy sposób naliczania kar. To zdaniem Krzysztofa Inglota z Personnel Service mocne zaostrzenie przepisów, które zmienia sposób naliczania kar z wcześniejszego, który był raczej uznaniowy, na system „od sztuki”.
  • Pomimo zaostrzenia przepisów i dołożenia obowiązków działom legalizacji czy osobom zajmującym się zatrudnianiem pracowników z zagranicy, nowy projekt ustawy ma wiele mocnych stron, np. elektroniczne wersje dokumentów czy możliwość zmiany warunków pracy na tym samym zezwoleniu.

Jakie są słabe strony tego projektu? Pewien niepokój wśród przedsiębiorców budzi fakt, że mamy do czynienia z zaostrzeniem przepisów, które mogą obciążyć lub dołożyć obowiązków firmom, zatrudniającym osoby z zagranicy.

Zmiany przepisów to więcej pracy i groźba wyższych kar

Po pierwsze, zezwolenie na umowę zlecenie otrzymamy tylko na rok.

- W takich firmach jak nasza zatrudnienie pracowników na zezwolenie odbywa się w przypadku obywateli Azji i tylko na podstawie umowy zlecenie. Wydawanie tego typu zezwoleń tylko na rok utrudni znacząco proces, biorąc pod uwagę, że od daty rozpoczęcia zezwolenia do faktycznego rozpoczęcia pracy cudzoziemca mija od 2 do 4 miesięcy. To znacząco skraca okres pracy na zezwoleniu i nakłada obowiązek starania się o nowy dokument, a to nie tylko fizyczny koszt, ale też czas - mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Czytaj więcej: Wreszcie jest realna nadzieja na poprawę przepisów. Biznes zgodny jak nigdy

Po drugie, firmy nie przedłużą już zezwolenia. W tym punkcie, podobnie jak w poprzednim, wszystko rozbija się o czas.

- Do tej pory można było przedłużyć zezwolenie, a teraz będzie to wymagało złożenia nowego wniosku. A to ponownie oznacza koszt i utratę cennego czasu - wyjaśnia Krzysztof Inglot.

Po trzecie, mamy nowy sposób naliczania kar. To zdaniem Krzysztofa Inglota mocne zaostrzenie przepisów, które zmienia sposób naliczania kar z wcześniejszego, który był raczej uznaniowy, na system „od sztuki”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyższe kary i więcej pracy. Wychwalany projekt ma też ciemne strony

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA