PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wystarczy jeden telefon od pracownika, by firma została z kosztownym problemem

 • KDS
 • 26 lip 2022 17:00

Wymuszają zmiany w organizacji pracy, często z dnia na dzień i są bezpośrednim źródłem kosztów. Nieplanowane nieobecności pracowników to jeden z poważniejszych problemów, z którymi mierzą się pracodawcy. Są sposoby, by sobie z nimi poradzić.

Wystarczy jeden telefon od pracownika, by firma została z kosztownym problemem
Nieplanowane nieobecności pracowników to spory problem z firmach (fot.pixabay.com)
REKLAMA
 • Kilkanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynikało, że tylko jeden na pięć powodów nieplanowanej nieobecności pracownika to choroba.
 • Pozostałe cztery to sprawy rodzinne, stres, powody osobiste i brak wyraźnej przyczyny.
 • - Można założyć, że mimo upływu czasu sytuacja w polskich zakładach pracy wygląda podobnie. Pracodawcy w takich sytuacjach nie są bezsilni - mówi Karolina Kołakowska, adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci.

Nieplanowane nieobecności pracowników to spory problem z firmach, bo pociągają za sobą wiele spraw do załatwienia, nieraz kosztownych. Wiąże się to m.in. z zapłatą dodatkowego wynagrodzenia pracownikom przejmującym obowiązki nieobecnego współpracownika oraz tzw. kosztów ukrytych, takich jak spadek morale zespołu czy mniejsze zaangażowanie w wykonywaną pracę.

- Z tych powodów pracodawcy poszukują rozwiązań sprzyjających budowaniu kultury, w której pracownicy korzystają ze zwolnień lekarskich tylko wtedy, gdy jest to zdrowotnie uzasadnione, a nie stanowi nieuczciwego sposobu na dodatkowy czas wolny od pracy. Rozwiązania te można podzielić według charakteru motywatora – na pozytywne i negatywne - mówi Karolina Kołakowska, adwokat w Kancelarii Brzezińska Narolski Adwokaci w Łodzi, ekspert z zakresu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy oraz ochrony danych osobowych, trener i szkoleniowiec.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Premie i nagrody za obecność w pracy

W pierwszej grupie znajdują się wszelkiego rodzaju premie i nagrody za brak lub niedużą nieplanowaną absencję. Mogą mieć one charakter premii indywidualnych – wówczas każdy pracownik samodzielnie ma wpływ na to, czy osiągnie na tyle niski poziom nieobecności, by nabyć prawo do premii. Zdarzają się też rozwiązania zespołowe, gdzie o dodatkowym świadczeniu decyduje wynik całego zespołu.

Czytaj więcej: "Mostkujące" i "bigosowe" zwolnienia lekarskie. Pracownicy kombinują jak mogą

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (30)

Do artykułu: Wystarczy jeden telefon od pracownika, by firma została z kosztownym problemem

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Kami 2022-05-14 15:04:57

  To może czas zacząć egzekwować 50 i 100?

 • Marcin 2022-05-13 21:35:53

  Co za bzdety. Jakie premie? Chyba ktoś nie zna Polskich realiów. Ktoś pracuje dziesięć lat bez podwyżki aż dogania go minimalna krajowa. Nowi pracownicy na tych samych stanowiskach zarabiają tyle samo co ci z długim stażem w firmie. Osoby pracujące i olewające pracę traktowane są w równy sposób co ci którzy faktycznie pracują albo jeszcze gorzej. Dopuki nie powiesz że odchodzisz to podwyżki nie dostaniesz. Najgorsze zadupie Polski Włoszczowa w świętokrzyskiem !!!

  • Bąbel 2022-05-14 10:53:07

   Opisał Pan sytuację na rynku w Szczecinie. Także nie tylko u was ma "zadupiu" takie kwiatki :(

   • Marzena 2022-05-14 12:31:19

    Takie samo zjawisko w Bydgoszczy

   • MARCIN 2022-05-14 12:55:53

    Przykre że Polacy nie dorośli do standardów rozwiniętych krajów. Jeszcze gorsze jest to kiedy ktoś w żywe oczy ciśnie że nie ma pieniędzy na podwyżki a na własne oczy widać jak firma się rozwija. Szefostwo wozi się autami za pół bańki. Niestety jest bardzo wielu pracowników, którym zależy na firmie a tego nikt nie docenia. Dla wielu ludzi praca to nie tylko pieniędze.

 • nnm 2022-05-13 17:47:25

  sprawy rodzinne, sprawy osobiste często są ważniejsza przyczyną nieobecności niż choroba. A wy tu kancelaria prawna straszycie.

 • Denis 2022-05-13 17:20:09

  Jest to niezgodne z prawem, pracownik który będzie naprawdę chory przyjdzie do pracy bo inaczej premii nie dostanie ,w najgorszym wypadku umrze ,kto takie pomysły wymyśla poronione

  • Piotr 2022-05-13 20:39:29

   To nie wymysły, tylko przedstawione możliwości reagowania na problem przez pracodawców. Zapewne gdyby to co napisał autor tekstu było nielegalne, to poniósłby konsekwencje.

  • Darek 2022-05-13 20:52:11

   Premie nie są obowiązkowe, w związku z tym sposób ich przyznawania jest w pełni dowolny. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej zgodne z prawem 😉

   • Przemek 2022-05-14 15:39:54

    Bzdura!!! Jeżeli w umowie jest przypisana premia, to jak najbardziej obowiązuje. A rzadko się zdarza, że nie ma. Pracodawca, chce wypaść korzystnie i dodaje premie.

 • Wot 2022-05-13 15:55:03

  Jeśli każdy chce być pracodawcą to kto będzie pracownikiem. ?

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA