Wysokość nagród dla urzędników bez tajemnic

Decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu obywatele mają prawo wiedzieć, jakiej wysokości nagrody uznaniowe są przyznawane urzędnikom.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wysokość nagród dla urzędników bez tajemnic

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna

17 lip 2013 10:05


Orzeczenie sądu zostało wydane po tym, jak zainteresowany zwrócił się do Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Opolu o udostępnienie mu informacji dotyczącej wysokości wynagrodzeń prezesa oraz pozostałych etatowych członków kolegium izby, a także wysokości przyznanych im nagród wraz z uzasadnieniem powodów ich przyznania (w latach 2010-2013) - informuje „Dziennik Gazeta Prawna".

Osoba zwracająca się o powyższe dane zamiast ich otrzymała odpowiedź, że zgodnie z wyjaśnieniami ministra administracji i cyfryzacji wynagrodzenie tych osób stanowi wielokrotność kwoty bazowej, którą określa ustawa budżetowa. Informacja ta jest więc ogólnie dostępna - podaje „DGP".

Kolejne pytania dotyczące nagród uznaniowych wraz z datami ich ustalenia w wybranym okresie czasu i uzasadnieniem spotkały się z odpowiedzią prezesa Izby, który wyjaśnił, że wysokość świadczeń kształtowała się w przedziale kwot od 1,8 tys. zł w 2011 r. do 5,9 tys. zł w 2010 r. Prezes podkreślił też, że obowiązujące przepisy nie wymagają pisemnego uzasadniania przyznanych nagród.

Wnioskodawca wniósł skargę na bezczynność prezesa RIO do sądu. WSA stwierdził, że organ pozostawał w bezczynności i zobowiązał go do podjęcia działań - informuje "DGP".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.