×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wysłani do Katalonii policjanci skarżą się na warunki życia

  • Autor: PAP/JS
  • 14 lis 2017 15:40

Wysłani do Katalonii w związku z referendum niepodległościowym hiszpańscy policjanci skarżą się na warunki życia. We wtorek (14 listopada) 1000 z nich przeniesiono ze statku wycieczkowego Moby Dada, na którym mieszkali, do hoteli na Costa Brava.

Wysłani do Katalonii policjanci skarżą się na warunki życia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Głównym powodem zmiany zakwaterowania hiszpańskich policjantów i funkcjonariuszy żandarmerii (Guardia Civil) są liczne skargi do ministerstwa spraw wewnętrznych na warunki życia na wycieczkowcu cumującym od września w barcelońskim porcie.

Jak ujawniły wydawane w Katalonii media, pierwsze tygodnie pobytu hiszpańskich funkcjonariuszy na statku nie zapowiadały rodzącej się atmosfery buntu. Z biegiem czasu jednak zaczęło przybywać skarg policjantów zakwaterowanych na Moby Dada.

"Skargi te dotyczą m.in. ciasnych pokojów, w których nie ma wentylacji, złego jedzenia, a także braku higieny na statku" - napisał dziennik "La Vanguardia".

7 listopada hiszpańskie media poinformowały, że rząd centralny Mariano Rajoya nakazał częściowe wycofanie sił policyjnych z Katalonii. Do połowy tego miesiąca do swoich regionów ma powrócić 30 proc. funkcjonariuszy wysłanych w ramach operacji "Kopernik" w celu powstrzymania nieuznawanego przez Madryt referendum niepodległościowego z 1 października.

Z informacji "La Vanguardii" wynika, że hiszpańskie siły przebywać będą w Katalonii co najmniej do 21 grudnia, czyli do dnia, kiedy odbędą się tam przedterminowe wybory do regionalnego parlamentu. Istnieje jednak opcja wydłużenia terminu akcji "Kopernik".

Madryt od września sukcesywnie kierował do Katalonii policję oraz funkcjonariuszy żandarmerii. Ich zadaniem było m.in. konfiskowanie kart do głosowania i innych materiałów wyborczych, a także prowadzenie rewizji w budynkach katalońskich instytucji, również w siedzibie miejscowego rządu - Generalitat.

Choć hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych nigdy dokładnie nie podało, ilu funkcjonariuszy wysłało do Katalonii, to media twierdzą, że łącznie było ich tam prawie 6 tys.

Część funkcjonariuszy wysłanych do regionu już nazajutrz po referendum zaczęła skarżyć się przełożonym na organizowane przez lokalne społeczności pod ich hotelami nocne protesty i blokady. Na początku października konieczna była ewakuacja ponad 500 hiszpańskich policjantów i żandarmów w kurorcie Callela. Trafili oni do innych hoteli w regionie oraz do obiektów należących do lokalnych służb porządkowych.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wysłani do Katalonii policjanci skarżą się na warunki życia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA