PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wypowiedzenie czy porozumienie stron. Jak najlepiej rozstać się z pracownikiem?

Wiele firm, które likwidują nawet pojedyncze stanowisko pracy staje przed dylematem czy odchodzącemu w wyniku tego procesu pracownikowi wręczać wypowiedzenie czy proponować porozumienie stron z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Wypowiedzenie czy porozumienie stron. Jak najlepiej rozstać się z pracownikiem?
Część firm proponuje odchodzącym wybór między porozumieniem a wypowiedzeniem, które nie różnią się warunkami odejścia. (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

• Wypowiedzenie jest wyborem prostym – ustawa precyzyjnie określa, ile kosztuje ono pracodawcę, a jeśli jest złożone bez błędów prawnych, to powinno przetrwać ewentualne procedury odwoławcze.

• Porozumienie zawiera w sobie więcej dylematów i jego dobre skonstruowanie oraz zastosowanie wymaga więcej wysiłku.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

• Jednak często wysiłek ten opłaca się obu stronom – i pracodawcy, i odchodzącemu w wyniku zmian strukturalnych pracownikowi. Ale jak takie porozumienie przygotować?

Pracodawca powinien skorzystać z porozumienia z dwóch powodów. Po pierwsze, minimalizuje ewentualne ryzyko odwołania. Porozumienie jest znacznie trudniej zakwestionować, a uznanie roszczeń pracownika w przypadku porozumienia jest sytuacja wyjątkową. Najważniejsze jednak, że pracownik, który podpisał porozumienie niezwykle rzadko w ogóle rozważa pójście do sądu. Sam fakt porozumienia się z pracodawcą psychologicznie niejako odsuwa takie myślenie na dalszy plan. A wyroki sądów pracy także w przypadku zwolnień o charakterze strukturalnym to prawdziwa ruletka.

Po drugie, fakt rozstawania się z pracownikiem w drodze porozumienia, dobrze wykorzystany podczas komunikowania decyzji otoczeniu, pozwala zmniejszyć napięcie związane z odchodzeniem kolegi czy współpracownika. Nawet jeśli większość otoczenia domyśla się, że porozumienie było niejako wymuszone okolicznościami, to i tak percepcja całej sytuacji będzie znacznie lepsza. „Ze względu na konieczność likwidacji stanowiska X porozumieliśmy się z Tomaszem w kwestii zakończenia współpracy”, czy coś w tym rodzaju, brzmi mniej groźnie niż „W związku z likwidacją stanowiska złożyliśmy dziś Tomaszowi wypowiedzenie umowy o pracę”.

Jednak osiągnięcie tych dwóch efektów może nieść za sobą dodatkowe koszty. Część firm proponuje odchodzącym wybór między porozumieniem a wypowiedzeniem, które nie różnią się warunkami odejścia. Tacy pracodawcy sądzą, że pracownik wybierze porozumienie ze względów wizerunkowych, bo zawsze łatwiej mówi się, że odszedłem za porozumieniem stron.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypowiedzenie czy porozumienie stron. Jak najlepiej rozstać się z pracownikiem?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA