Wypowiedzenie bez uzasadnienia? Zachęciłoby do pracy na etat

Uchwalony w 1974 r. Kodeks pracy obowiązuje do dziś. Choć był wielokrotnie modyfikowany, to według ekspertów wymaga zmian.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wypowiedzenie bez uzasadnienia? Zachęciłoby do pracy na etat

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

12 maj 2016 0:02


Jak zaznacza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP trzeba znieść najbardziej uciążliwe dla pracodawców restrykcje. Jedną z nich jest kwestia rozwiązywania umów o pracę na czas nieokreślony.

- W obecnym stanie prawnym przepis ten powoduje dużo problemów. Nawet jeśli pracodawca ma realne przesłanki ku temu, by zwolnić pracownika, to trudno jest mu tego dokonać. To jedna z wielu przyczyn, które zniechęcają przedsiębiorców do zatrudniania na etat – komentuje Kozłowski.

Czytaj też: Zwiększenie zatrudnienia na umowach o pracę? Polska powinna uczyć się od Europy

Podobnie myśli Piotr Rawski, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, specjalista ds. prawa pracy. Jak podkreśla, dla zagranicznych inwestorów, którzy jeszcze nie mają doświadczenia w inwestowaniu w Polsce, a myślą o ulokowaniu swoich operacji na naszym rynku, ważne są nie tylko przepisy związane z zatrudnianiem, ale również z kwestią elastyczności w restrukturyzowaniu swojej działalności.

- Na chwilę obecną pracodawca, który planuje rozstać się z pracownikiem, musi podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy. To znacznie ogranicza elastyczność na rynku pracy i zdecydowanie nie zachęca firm do zatrudniania na postawie umowy o pracę – komentuje Rawski.

Rawski potwierdza, że istnieje ryzyko, że prawodawcy zaczną nadużywać swoich praw, jeśli nie będą musieli podawać przyczyny zwolnienia – jednak nie jest ono zbyt wielkie.

- Nie sądzę, aby pracodawcy zaczęli masowo "żonglować" pracownikami. Dla wielu wizerunek na rynku jest niezwykle istotny i nie przypuszczam, aby chcieli sięgać po to narzędzie w sposób dowolny. Zdaję sobie jednak sprawę, że to byłaby prawdziwa rewolucja – wyjaśnia Rawski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.