Uchwalony w 1974 r. Kodeks pracy obowiązuje do dziś. Choć był wielokrotnie modyfikowany, to według ekspertów wymaga zmian.
- Autor:Justyna Koc
- •12 maj 2016 0:02

Jak zaznacza Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP trzeba znieść najbardziej uciążliwe dla pracodawców restrykcje. Jedną z nich jest kwestia rozwiązywania umów o pracę na czas nieokreślony.
- W obecnym stanie prawnym przepis ten powoduje dużo problemów. Nawet jeśli pracodawca ma realne przesłanki ku temu, by zwolnić pracownika, to trudno jest mu tego dokonać. To jedna z wielu przyczyn, które zniechęcają przedsiębiorców do zatrudniania na etat – komentuje Kozłowski.
Czytaj też: Zwiększenie zatrudnienia na umowach o pracę? Polska powinna uczyć się od Europy
Podobnie myśli Piotr Rawski, partner w Baker & McKenzie Krzyżowski i Wspólnicy, specjalista ds. prawa pracy. Jak podkreśla, dla zagranicznych inwestorów, którzy jeszcze nie mają doświadczenia w inwestowaniu w Polsce, a myślą o ulokowaniu swoich operacji na naszym rynku, ważne są nie tylko przepisy związane z zatrudnianiem, ale również z kwestią elastyczności w restrukturyzowaniu swojej działalności.
- Na chwilę obecną pracodawca, który planuje rozstać się z pracownikiem, musi podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy. To znacznie ogranicza elastyczność na rynku pracy i zdecydowanie nie zachęca firm do zatrudniania na postawie umowy o pracę – komentuje Rawski.
Rawski potwierdza, że istnieje ryzyko, że prawodawcy zaczną nadużywać swoich praw, jeśli nie będą musieli podawać przyczyny zwolnienia – jednak nie jest ono zbyt wielkie.
- Nie sądzę, aby pracodawcy zaczęli masowo "żonglować" pracownikami. Dla wielu wizerunek na rynku jest niezwykle istotny i nie przypuszczam, aby chcieli sięgać po to narzędzie w sposób dowolny. Zdaję sobie jednak sprawę, że to byłaby prawdziwa rewolucja – wyjaśnia Rawski.


KOMENTARZE (0)