×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wypadki w pracy. W tych branżach dochodzi do nich najczęściej. To nie górnictwo i rolnictwo

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 7 gru 2017 16:28

56 140 osób w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku ucierpiało podczas wypadków w pracy. To o 0,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2016. Najwięcej wypadków śmiertelnych miało miejsce w budownictwie oraz transporcie i gospodarce magazynowej.

Wypadki w pracy. W tych branżach dochodzi do nich najczęściej. To nie górnictwo i rolnictwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek (7.12) najnowsze dane dotyczące skali wypadków przy pracy w pierwszych trzech kwartałach 2017 roku.

• Wynika z nich, że liczba poszkodowanych, którzy zgłosili zdarzenie na formularzu Z-KW, jest wyższa niż w analogicznym okresie 2016 roku. 

• Ogółem to 56 140 osób. Najczęściej do wypadków dochodzi w woj. śląskim, wielkopolskim i mazowieckim. 

Statystyki najmocniej poszły w górę w przypadku wypadków z ciężkimi obrażeniami ciała i wypadków śmiertelnych. Ciężkie obrażenia ciała dotyczyły 362 osób, to aż o 17,9 proc. więcej niż w 2016 rok. Zaś zginęło w pracy 148 osób, to o 12,1 proc. więcej niż w okresie I—III kwartał 2016 r. Natomiast 55 630 pracowników miało wypadek ze skutkiem lekkim. Jest to o 0,6 proc. więcej niż przed rokiem.

Dane GUS
Dane GUS

Do największej liczby wypadków doszło w szeroko rozumianej branży przetwórstwa przemysłowego - 17994 poszkodowanych. Dalej znalazł się handel i naprawa pojazdów samochodowych - 7507 poszkodowanych. Trzecim sektorem, który generuje dużą liczbę wypadków jest opieka zdrowotna i pomoc społeczna, gdzie odnotowano 6123 poszkodowanych pracowników. 

Jednak biorąc pod uwagę liczbę śmiertelnych wypadków, zestawienie najniebezpieczniejszych branż wygląda nieco inaczej. Z danych GUS wynika, że najwięcej osób zginęło w pracy w branży transportowej i gospodarce magazynowej - 32. W budownictwie zginęło 31 osób. Zaś w handlu i naprawie pojazdów samochodowych 18. 

GUS wskazał też najczęstsze przyczyny wypadków przy pracy. I tak: aż 60,7 proc. z nich stanowi nieprawidłowe zachowanie się pracownika, 8,5 proc. to niewłaściwy stan urządzeń (czynnika materialnego, jak definiuje to GUS), 7,2 proc. brak lub niewłaściwe posługiwanie się sprzętem, 6,6 proc. niewłaściwe, samowolne zachowanie się pracownika, 5,3 proc. niewłaściwa organizacja stanowiska pracy, 4,2 proc. niewłaściwa organizacja pracy, 1,5 proc. to nieużywanie sprzętu ochronnego, 1,4 proc. niewłaściwy stan psychofizyczny pracowników, zaś 4,6 proc. to inne przyczyny. 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypadki w pracy. W tych branżach dochodzi do nich najczęściej. To nie górnictwo i rolnictwo

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA