PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wypadek przy pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca

Wypadek przy pracy niesie ze sobą wiele dodatkowych obowiązków i kosztów dla pracodawcy. Jakich i z czym związanych?

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 4 maj 2022 15:09
Wypadek przy pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca
W 2021 r. zgłoszono ponad 68 tys. wypadków przy pracy (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Jak podał Główny Urząd Statystyczny, w 2021 r. zgłoszono ponad 68 tys. wypadków przy pracy, z czego prawie 600 osób dotknęły wypadki ciężkie lub śmiertelne.
  • Zdarzenia tego typu to nie tylko tragedia poszkodowanego pracownika. Odbijają się również na wizerunku firmy oraz generują dodatkowe koszty.
  • Spowodowane są m.in. koniecznością wstrzymania prac z powodu absencji pracownika, rekrutacji nowej osoby, wdrożeniem jej do pracy, ale również uszkodzeniem mienia, maszyn i urządzeń.

Wypadek przy pracy, niezależnie od jego rodzaju, wiąże się również z licznymi obowiązkami pracodawcy. Stosownie do art. 234 § 1 ustawy z 26.06.1974 r. Kodeksu pracy, w razie wypadku przy pracy, pracodawca ma obowiązek podjęcia działań eliminujących lub ograniczających zagrożenie, zapewnienia udzielenia pierwszej pomocy, ustalenia okoliczności i przyczyny wypadku oraz zastosowania odpowiednich środków zapobiegających podobnym wypadkom w przyszłości.

- Jednak szczególnie w przypadku wypadków ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych rodzą się dodatkowe obowiązki, albowiem zgodnie z art. 234 § 2 k.p., pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o takich wypadkach oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki. W takiej sytuacji pracodawca musi brać pod uwagę fakt, że będzie się to również wiązało z możliwą kontrolą w firmie przeprowadzoną przez te instytucje. Określenie więc czy w świetle obowiązujących przepisów jest to wypadek ciężki, czy też wypadek powodujący czasową niezdolność do pracy, ma istotne znaczenie nie tylko dla ustalenia rozmiarów skutków zdarzenia, ale także w związku z postanowieniami zawartymi w przytoczonym artykule – mówi Joanna Misiun, specjalista ds. BHP W&W Consulting.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ciężki wypadek przy pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypadek przy pracy. Jakie obowiązki ma pracodawca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA