×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wypadek przy pracy, BHP: W branży przemysłowej najwięcej incydentów

Jak pokazują statystyki, wypadkowość w miejscu pracy nadal jest wysoka. Pracodawcy muszą pamiętać o tym, że to oni stoją na straży bezpieczeństwa w swoich firmach.

Wypadek przy pracy, BHP: W branży przemysłowej najwięcej incydentów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Z danych GUS za pierwsze półrocze 2017 roku wynika, że 31 proc. wypadków przy pracy miało miejsce w sektorze przemysłowym.

• W ciągu sześciu miesięcy zgłoszono 12 135 zdarzeń, z czego 118 miało charakter ciężki, a 16 zakończyło się śmiercią pracowników.

• Lekkiego uszczerbku na zdrowiu doznało 12 001 osób.

Co prawda dane GUS wskazują, że w pierwszym półroczu 2017 roku miało miejsce o 140 wypadków przy pracy mniej niż w analogicznym okresie w 2016 r. Jednak w dalszym ciągu wypadkowość przy pracy jest bardzo wysoka.

Przetwórstwo przemysłowe

Najwięcej wypadków miało miejsce w przetwórstwie przemysłowym. W sumie odnotowano 12 135 zdarzeń. Co ważne, liczba ta zmniejszyła się o 381 w porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku. Jednak szczegółowa analiza charakteru danych wskazuję, że mimo spadku zdarzeń w całym sektorze, niestety wzrosła liczba wypadków o charakterze śmiertelnym (15 zdarzeń w 2016 r.; 16 zdarzeń w 2017 r.) i ciężkim (113 zdarzeń w 2016 r.; 118 zdarzeń w 2017r.).

Czytaj też: Wypadek w pracy? Nie zawsze odpowiedzialność spoczywa na pracodawcy

Przeważająca liczba zdarzeń dotyczyła pracy związanej z produkcją artykułów spożywczych - 2058 wypadków. Tutaj też odnotowano spadek względem pierwszego półrocza 2016 roku, kiedy to miało miejsce 2231 wypadków.

Produkcja wyrobów metali

Drugi co do wielkości udział w wypadkach miał sektor związany z produkcją wyrobów z metali. Tu nastąpił wzrost liczby wypadków. Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku miało miejsce 1730 zdarzeń, z czego dwa zakończyły się śmiercią pracownika, 21 miało charakter ciężki, a 1707 miało charakter lekki.

Na trzecim miejscu znalazła się produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, w której miało miejsce 1054 wypadków, w tym 10 o charakterze ciężkim i 1044 o charakterze lekkim.

Pracownik przyczyną wypadków

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wypadek przy pracy, BHP: W branży przemysłowej najwięcej incydentów

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA