Wynagrodzenie minimalne w nowej formule?

Trzystopniowe ustalenie systemu najniższej pensji: krajowego, wojewódzkiego i branżowego - to najnowsze pomysły Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wynagrodzenie minimalne w nowej formule?

PODZIEL SIĘ


Autor: Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna

27 wrz 2013 8:35


W wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister pracy mówi, że wysokość płacy minimalnej powinna być zależna od warunków krajowych, ale i regionalnych i branżowych.

- Płaca minimalna w regionach i w poszczególnych branżach nie mogłaby być niższa, niż ta ustalona na poziomie krajowym. Ale wyższa już jak najbardziej. O podwyżce decydowałyby wspólnie związki zawodowe i pracodawcy w wojewódzkich komisjach dialogu społecznego - tłumaczy na łamach "DGP" Kosiniak-Kamysz.

Zapowiada również, że w 2014 r. płaca minimalna wzrośnie o 80 zł (w ubiegłym roku był to wzrost o 100 zł).

- Chciałbym, żeby to było więcej, ale nie możemy dopuścić do sytuacji, w której firm nie byłoby stać na zatrudnienie pracowników za tę płacę. Moglibyśmy przecież podjąć decyzję o podniesieniu płacy minimalnej od jutra, np. do 2,5 tys. zł - mówi dla dziennika minister.

- Ale musimy pamiętać, że uderzyłoby to najbardziej w młodych, mniej doświadczonych pracowników, których firmy za takie pieniądze nie chciałyby legalnie zatrudnić - dodaje.

Jak wyjaśnia w rozmowie Władysław Kosiniak-Kamysz, określenie płacy minimalnej na poziomie branży na pewno musiałyby uwzględniać zmiany w układzie zbiorowym, a jeśli chodzi o ustalenie wysokości płacy minimalnej na poziomie województwa - wystarczyłoby porozumienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.