×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wyjazdy służbowe i urlopy a zagrożenie koronawirusem. O tym powinien pamiętać pracodawca

  • Gabriel Paździor
    GP
  • 21 lut 2020 14:15

Sytuacja epidemiologiczna w Chinach jest poważna, nie można jednak zapominać, że i w Europie pojawiły się przypadki zakażeń tym wirusem. Przy otwartej wymiany handlowej oraz swobody przepływu osób, ryzyko przenoszenia niebezpiecznego wirusa towarzyszy wielu gałęziom biznesu. Warto więc, by i pracodawca i pracobiorca, stosowali się do pewnych zasad bezpieczeństwa. Są też i pewne granice z tym związane, które wyjaśnia aplikant radcowski - Agata Majewska z Kancelarii Prawnej Ślązak, Zapiór i Wspólnicy.

Wyjazdy służbowe i urlopy a zagrożenie koronawirusem. O tym powinien pamiętać pracodawca
Samo potencjalne zagrożenie trudno jednoznacznie uznać za uzasadniony powód odmowy wyjazdu służbowego przez podwładnego. (fot. pixabay)
REKLAMA
  • Kluczowymi zagadnieniami związanymi z pracą, w jakich odgrywają rolę zagrożenia epidemiologiczne są: podróże służbowe, środki bezpieczeństwa i higieny pracy czy kwestie badań lekarskich.
  • W przypadku podróży służbowej mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort pracownika, pracodawca powinien wziąć pod uwagę kierunek podróży i, jeśli istnieje zagrożenie, rozważyć dodatkowe ubezpieczenie.
  • Chociaż nie sposób całkowicie wyeliminować ryzyka zachorowań zarówno w podróży, jak i w ojczyźnie, odpowiednia profilaktyka pozwala zmniejszyć takie zagrożenie.

Kluczowe w przypadku epidemii wydają się podróże służbowe. Zwłaszcza dotyczy to kraju, w którym stwierdzone zostały przypadki zachorowań na koronawirusa 2019-nCoV.

Jak zauważa Majewska zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy takie obawy są uzasadnione.

- Jednak samo potencjalne zagrożenie trudno jednoznacznie uznać za uzasadniony powód odmowy wyjazdu służbowego przez podwładnego. Sprawę można interpretować na dwa sposoby - podkreśla prawnik. Z jednej strony, pracownik ma obowiązek wykonywać polecenia pracodawcy (w tym dotyczące wyjazdów), które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę; z drugiej, przepisy Kodeksu Pracy pozwalają na odmowę wykonania polecenia pracodawcy, jeśli warunki pracy stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia pracownika.

- Wydaje się więc, że pracownik mógłby odmówić podróży służbowej, uzasadniając, że jest to podróż do kraju, do którego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zaleca rezygnację z podróży ze względu na wysoki stopień zachorowań - mówi aplikant radcowska.

Mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort pracownika, pracodawca powinien wziąć pod uwagę kierunek podróży i rozważyć potrzebę wykupienia np. dodatkowego ubezpieczenia. Jest to o tyle istotne, że w razie zachowania w trakcie podróży pracodawca ma obowiązek zwrotu wszelkich udokumentowanych kosztów leczenia zagranicznego pracownika.

W tym kontekście Majewska przypomina, że odmówić odbycia podróży służbowej w każdych warunkach mogą jedynie pracownice w ciąży oraz osoby sprawujące opiekę na dziećmi do 4. roku życia.

Czytaj też: Rośnie liczba zakażonych w więzieniach. Odpowiedzialni za zakłady stracili pracę

Środki ochronne

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wyjazdy służbowe i urlopy a zagrożenie koronawirusem. O tym powinien pamiętać pracodawca

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA