Wydłużyli do roku okres rozliczeniowy czasu pracy

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, wydłużającą do roku okres rozliczeniowy czasu pracy. Ma to pomóc w utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki w czasie spowolnienia gospodarczego. Noweli przeciwne były związki zawodowe.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wydłużyli do roku okres rozliczeniowy czasu pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Newseria.pl

14 cze 2013 9:55


ZAKTUALIZOWANA: Za przyjęciem nowelizacji głosowało 227 posłów, przeciwko było 190, a 10 wstrzymało się od głosu.

Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie ustawy w całości, o co wnioskował Ruch Palikota, nie przyjęli także poprawek zgłoszonych przez klub PiS.

Główne założenie nowelizacji to wydłużenie okresu rozliczeniowego czasu pracy z 4 do 12 miesięcy, "jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi lub technicznymi, lub dotyczącymi organizacji pracy".

Rząd argumentował, że zmiana pomoże utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, związki zawodowe protestowały, twierdząc, że pracownik zostanie sprowadzony do roli niewolnika.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz argumentował, że rozwiązania zawarte w nowelizacji mają uratować "jak największą liczbę miejsc pracy, utrzymać konkurencyjność polskiej gospodarki, dać szanse firmom na rozwój, ale za zgodą pracowników, w dialogu na poziomie firm".

Nowe zasady rozliczania i rozkładu czasu pracy mogą zostać wprowadzone w firmie w układzie zbiorowym lub w porozumieniu ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników.

------ WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚCI ------


Rządowa nowela prawa pracy, wydłużająca do roku okres rozliczeniowy czasu pracy, to przerzucanie na pracowników ryzyka przedsiębiorców oraz kosztów walki z bezrobociem - przekonuje Anna Grodzka (RP). Zapowiada, że Ruch będzie głosować przeciw projektowi.

"Sięganie po nowelizację Kodeksu pracy po to, aby pracy w Polsce było więcej, jest neoliberalnym wymysłem, który zmierza w złą stronę" - powiedziała posłanka Ruchu Palikota na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Jak podkreśliła, aby walczyć z bezrobociem, trzeba raczej pobudzać gospodarkę, sprzyjać inwestycjom czy usuwać biurokratyczne bariery działalności gospodarczej. "Natomiast to co robi rząd, czyli przenoszenie kosztów walki z bezrobociem na ludzi, na ludzi pracujących jest absolutnie nie do przyjęcia" - powiedziała.

Według niej nowelizacja Kodeksu pracy przerzuca ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej z przedsiębiorcy na pracownika. "PO przekłada całą odpowiedzialność na pracowników, a koszty niedoborów finansowych przerzuca na społeczeństwo" - oceniła.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.