Wybory prezydenckie 2015 a rynek pracy

Jakie obietnice musi spełnić Andrzej Duda?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wybory prezydenckie 2015 a rynek pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

25 maj 2015 14:21


Obniżenie wieku emerytalnego, zwiększenie kwoty wolnej od podatku i podniesienie płacy minimalnej - to obiecywał Andrzej Duda w trakcie kampanii wyborczej. Teraz będzie się z tego wywiązać.

Szczegóły programu Andrzeja Dudy

– Potrzebne jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku - zgłoszę taką ustawę razem z ekspertami w ramach narodowej Rady Rozwoju, która powstanie przy prezydencie jeśli zostanę prezydentem – zapowiadał podczas kampanii Andrzej Duda.

Eksperci pozytywnie oceniają pomysł Dudy w tym zakresie. – To jest potrzebne i byłoby dobrze, żeby coś w tym kierunku zaczęto robić. Kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych w Unii. W Niemczech to ponad 8 tys. euro (20 proc. pensji), w Polsce – 3091 zł (6 proc. pensji) – komentuje Artur Ragan, ekspert ds. rynku pracy Work Express.

W Grecji kwota wolna od podatku wynosi 5 tys. euro i stanowi 46 proc. pensji, a w Hiszpanii - ponad 17 tys. euro i stanowi 73 proc. pensji. Andrzej Duda proponuje na początek podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. Jeśli w kieszeni Kowalskiego zostanie więcej pieniędzy, ten pójdzie wydać je do sklepu - i choć wpływy do budżetu z podatków będą mniejsze - wzrośnie popyt i obroty handlowe, a więc cała gospodarka na tym zyska.

Duda zadeklarował również stworzenie paktu na rzecz wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia, w ramach którego proponuje obniżenie podatków dla mikroprzedsiębiorców – chodzi w nim o to, by mikroprzedsiębiorca, który zatrudnia przynajmniej trzy osoby, płacił podatek 15-procentowy.

Jak skomentował dla IAR Marcin Mastalerek z PiS, nowy prezydent w pierwszej kolejności będzie chciał spełnić dwie obietnice: pierwszą - związaną z podniesieniem kwoty wolnej od podatku właśnie oraz tę dotyczącą obniżenia wieku emerytalnego.

Pracować krócej... ale za jaką cenę?

Andrzej Duda podczas kampanii mówił jasno, że nie chce, aby Polacy pracowali aż do śmierci. Dlatego chce, aby moment przejścia na emeryturę był zależny od wieku – tj. w przypadku kobiet 60 lat, a mężczyzn – 65 lat. Eksperci obawiają się jednak, że taki pomysł doprowadzi do tego, że i owszem – Polacy będą mogli wcześniej cieszyć się emeryturą, ale ta może być opłakana.

CZYTAJ DALEJ »

Pobierz PLIKI DO POBRANIA

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.