PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

WUP musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu

  • Aneta Kaczmarek
    AKC
  • 25 lip 2022 16:07

WSA w Lublinie podzielił stanowisko Rzecznika MŚP, zgodnie z którym zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę.

WUP musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu
W związku z licznymi wątpliwościami, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zwrócił się do Ministerstwa Rozwoju i Technologii o zmianę przepisów ustawy o zarządzie sukcesyjnym (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • Z napływających do Rzecznika MŚP wniosków o interwencję składanych przez zarządców sukcesyjnych (osób sprawujących tymczasowy zarząd nad przedsiębiorstwem pozostawionym w spadku) wynika, że urzędnicy często opierają się wyłącznie na literalnej wykładni przepisów.
  • Odmawiają tym samym osobom możliwości korzystania z uprawnień przedsiębiorców twierdząc, że jeżeli ustawa nie przyznaje wprost danego uprawnienia zarządcy sukcesyjnemu, to nie może on z niego skorzystać nawet wtedy, jeżeli sprawa ma bezpośredni związek z działalnością pozostawionego w spadku przedsiębiorstwa.
  • Powyższy problem stał się szczególnie istotny w okresie pandemii COVID-19, kiedy możliwość dalszego funkcjonowania wielu firm, w tym także przedsiębiorstw znajdujących się pod zarządem sukcesyjnym, zależała od otrzymania wsparcia ze strony państwa.

W 2021 r. do Rzecznika MŚP zgłosił się zarządca sukcesyjny, któremu Wojewódzki Urząd Pracy w Lublinie odmówił wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy twierdząc, że zarządca sukcesyjny nie jest przedsiębiorcą i w związku z tym nie może ubiegać się o przyznanie takiej pomocy, ponieważ zgodnie z przepisami należy się ona wyłącznie przedsiębiorcom. W odpowiedzi na podjętą przez Rzecznika MŚP interwencję urząd odmówił zmiany swojego stanowiska, wobec czego konieczne stało się wniesienie skargi do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko Rzecznika MŚP, który wskazał na potrzebę uwzględnienia przy interpretacji przepisów jednego z głównych celów ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Regulacje tej ustawy służą zapewnieniu ciągłości działalności gospodarczej po śmierci przedsiębiorcy oraz usprawnieniu procesu przejmowania przedsiębiorstwa w spadku przez następców prawnych zmarłego bez zakłócenia jego działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez zmarłego przedsiębiorcę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czytaj też: Nigdy nie wiadomo, gdzie zaczyna się sukcesja, a kończy wychowanie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: WUP musi wypłacić świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy zarządcy sukcesyjnemu

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA