PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Wszystko co trzeba wiedzieć o urlopach tacierzyńskim i ojcowskim

  • km
  • 16 lip 2021 14:16

Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że do końca maja 2021 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 70 tysięcy mężczyzn. W zeszłym roku było to 60 tysięcy uprawnionych. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać urlop ojcowski oraz jakie inne możliwości przysługują mężczyznom opiekującym się dziećmi?

Wszystko co trzeba wiedzieć o urlopach tacierzyńskim i ojcowskim
Do końca maja 2021 r. z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 70 tysięcy mężczyzn (fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Urlop ojcowski jest podstawowym świadczeniem dla każdego, kto niedawno został tatą. Trwa 14 dni kalendarzowych i może zostać podzielony na dwie części, z których skorzystać można w dowolnym momencie.
  • Innymi rozwiązaniami, z których mogą skorzystać ojcowie, są urlop okolicznościowy z okazji urodzenia dziecka oraz tacierzyński.
  • Zmiany w obecnie funkcjonujących przepisach wprowadzi unijna dyrektywa work-​life balance. 

Od 2 stycznia 2016 obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodni). Razem daje to 52 tygodnie.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki (w wyjątkowych okolicznościach może go przejąć tata). Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą - decyzja w tej sprawie należy do nich.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urlop ojcowski

Urlop ojcowski jest podstawowym świadczeniem dla każdego, kto niedawno został tatą. Trwa 14 dni kalendarzowych i może zostać podzielony na dwie części, z których skorzystać można w dowolnym momencie.

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w Kodeksie pracy mężczyzna, który wychowuje bądź adoptował dziecko, może spożytkować urlop na opiekę nad dzieckiem w określonym czasie:

- do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia lub

- do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Natomiast w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Z urlopu ojcowskiego mogą skorzystać zarówno osoby zatrudnione na umowie o pracę, jak i prowadzące własną działalność gospodarczą bądź pracujące na umowie cywilnoprawnej. Warunkiem jest posiadanie przez nich ubezpieczenia chorobowego.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wszystko co trzeba wiedzieć o urlopach tacierzyńskim i ojcowskim

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA