×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wsparcie dla firm, które ucierpiały przez wojnę, ma być przedłużone

  • Autor: PAP/PSZ
  • 24 lis 2022 17:41

Programy pomocowe dla firm, które ucierpiały z powodu wojny na Ukrainie, mają być przedłużone o rok, do 31 grudnia 2023 r. - przewidują projekty rozporządzeń zamieszczone na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zwiększona ma być też maksymalna wartość pomocy dla przedsiębiorców.

Wsparcie dla firm, które ucierpiały przez wojnę, ma być przedłużone
Resort funduszy proponuje wydłużenie terminu, do którego może być udzielane wsparcie dla firm, do końca 2023 r. (fot.. Shutterstock, Inc.)
REKLAMA

Na stronach RCL opublikowano projekty nowelizacji dwóch rozporządzeń Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej: ws. udzielania pomocy w formie dotacji lub pożyczki ze środków programów operacyjnych na lata 2014-2020 w celu wspierania polskiej gospodarki w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy oraz ws. udzielania pomocy z instrumentów finansowych oraz ze środków instrumentów inżynierii finansowej podlegających ponownemu wykorzystaniu.

W pierwszym projekcie zaproponowano podwyższenie pułapu pomocy, jaka może być udzielona jednemu przedsiębiorcy: do 250 tys. euro brutto - w przypadku pomocy udzielanej w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych, do 300 tys. euro brutto - w przypadku pomocy udzielanej w sektorze rybołówstwa lub akwakultury oraz do 2 mln euro brutto - w pozostałych sektorach. Obecnie maksymalna wartość pomocy to odpowiednio 62 tys. euro brutto, 75 tys. euro brutto oraz 500 tys. euro brutto.

Jak podano w Ocenie Skutków Regulacji, spowoduje to zwiększenie środków przeznaczonych na finansowanie programu pomocowego o ok. 400 mln zł. Źródłem finansowania będą środki funduszy UE dostępne w ramach programów operacyjnych perspektywy finansowej 2014-2020. Zaznaczono, że nie jest przewidziane finansowanie pomocy ze środków budżetu państwa ani budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Zobacz także: Umorzona pomoc z tarczy dla firm będzie dłużej bez podatku

Drugi z projektów, dotyczący pożyczek, zmienia zasady ustalania wysokości stóp ich oprocentowania na - zdaniem MFiPR - bardziej korzystne. Pożyczki są udzielane maksymalnie na 6 lat, a ich wysokość jest ustalana indywidualnie.

Jak wskazano w OSR, zainteresowanie wdrażaniem zmienionego programu pomocowego wyraziły instytucje zarządzające regionalnymi programami operacyjnymi perspektywy 2014-2020 województw: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Proponowana zmiana skutkować będzie zwiększeniem środków przeznaczonych na finansowanie programu o ok. 10 mln zł. Tym samym łączny budżet zamknie się ok. 55 mln zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wsparcie dla firm, które ucierpiały przez wojnę, ma być przedłużone
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA