×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Wrocław: Lekarka oskarżona o wystawianie fałszywych L4 za łapówki

  • Autor: PAP/AT
  • 5 sty 2018 12:22

Lekarka sądowa Beata J. został oskarżona przez wrocławską prokuraturę o poświadczenie nieprawdy w dokumentach i korupcję. Łącznie postawiono jej 120 zarzutów.

Wrocław: Lekarka oskarżona o wystawianie fałszywych L4 za łapówki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

Jak podała w piątek (5 stycznia) Prokuratura Krajowa, śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Akt oskarżenia przeciwko lekarce Beacie J. został wysłany do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia.

Według śledczych J. miała wystawiać nierzetelne zaświadczenia o niezdolności do uczestnictwa w czynnościach procesowych ze względu na stan zdrowia. Osoby, którym J. wystawiała takie zaświadczenia - jak podała prokuratura - nie poddawały się "określonym w przepisach procedurom weryfikujących ich stan zdrowia". Śledczy mają dowody na 100 takich przypadków.

"W kilku przypadkach osoby ubiegające się o wydanie poświadczającego nieprawdę dokumentu, wręczały oskarżonej korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w kwotach 50 - 100 złotych lub upominków w formie alkoholu i artykułów żywnościowych" - podano w komunikacie.

Zdaniem prokuratury lekarka przyznała się do zarzutów i opisała okoliczności popełnianych przestępstw. Zdaniem śledczych "pacjentami" J. były przede wszystkim osoby wywodzące się z "zaprzyjaźnionego jej środowiska łódzkich adwokatów czy radców prawnych".

W komunikacie podano, że w tym śledztwie zarzuty postawiono również kilkudziesięciu adwokatom i radcom prawnym z okręgu łódzkiego. Beata J. jest dziewiąta osobom oskarżoną w tym śledztwie.

Na mocy ustawy o lekarzu sądowym, taki medyk wystawia zaświadczenia potwierdzające zdolność lub niezdolność do stawienia się na wezwanie lub zawiadomienie sądu lub organu prowadzącego postępowanie karne uczestników postępowania (stron, ich przedstawicieli ustawowych, świadków, oskarżonych, obrońców i innych uczestników postępowania) z powodu choroby. Jego obowiązkiem jest osobiste zbadanie uczestnika postępowania i zapoznanie się z dostępną dokumentacją medyczną. U lekarza sądowego pacjent nie płaci za wystawienie zaświadczenia i badanie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wrocław: Lekarka oskarżona o wystawianie fałszywych L4 za łapówki

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA