PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wróciłeś z wakacji i nie poddałeś się kwarantannie? Licz się z konsekwencjami

Byłeś w rejonie objętym zagrożeniem zakażenia się koronawirusem i nie poinformowałeś o tym fakcie pracodawcy? Musisz liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wróciłeś z wakacji i nie poddałeś się kwarantannie? Licz się z konsekwencjami

  • Rozwój wirusa stawia pracodawców w obliczu nieznanych do tej pory sytuacji. Muszą oni bowiem łączyć prawa i obowiązki wynikające z Kodeksu Pracy z zapisami specustawy w sprawie koronawirusa.
  • Osoby, które wróciły z rejonu objętego zagrożeniem zakażenia się wirusem i nie poinformowały o tym fakcie pracodawcy, muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.
  • Pojawienie się w pracy po powrocie z rejonu objętego zagrożeniem i nie poinformowanie o tym pracodawcy, może stanowić w istocie „szerzenie” koronawirusa. Jakie są konsekwencje? Pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Osoby, które odbyły podróż do kraju zagrożonego koronawirusem, a po powrocie do Polski umyślnie nie odbyły kwarantanny i nie dokonały profilaktycznych badań, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jak się okazuje, na podstawie art. 165 § 1 ust. 1 Kodeksu Karnego dopuszczają do szerzenia choroby zakaźnej.

Jak rozumieć szerzenie? Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego to wystąpienie w krótkich odstępach czasu lub jednocześnie znacznej liczby zachorowań, czego konsekwencją może być epidemia. Jak tłumaczą prawnicy pojawienie się w pracy po powrocie z rejonu objętego zagrożeniem i nie poinformowanie o tym pracodawcy, może stanowić w istocie „szerzenie” koronawirusa. Jakie są konsekwencje? Odpowiedzialność karna w postaci pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

- Są sytuacje, w których takie postępowanie pracownika może doprowadzić do rozwiązania z nim umowy o pracę z jego winy bez zachowania okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 52 § 1 ust. 1 k.p. takie rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić w razie ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Tym samym w sytuacji, gdy np. pracownik pracowni serologicznej nie informuje swojego pracodawcy o swoim wcześniejszym pobycie i świadomie podejmuje pracę, wiedząc, że istnieje ryzyko, iż jest nosicielem wirusa, pracodawca może z nim wypowiedzieć umowę o pracę ze skutkiem natychmiastowym. Niewątpliwie, w przypadku skazania pracownika za czyn polegający na szerzeniu choroby epidemiologicznej, w przypadku gdy skazanie to będzie uniemożliwiało dalsze zatrudniane na zajmowanym stanowisku, również art. 52 § 1 ust. 2 k.p. daję podstawę do wypowiedzenia umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym bez zachowania okresu wypowiedzenia -  tłumaczy Adam Ziębicki, associate w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.