PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Wreszcie jest realna nadzieja na poprawę przepisów. Biznes zgodny jak nigdy

Firmy rekrutujące pracowników z zagranicy bardzo przychylnie patrzą na zmiany prawa, jakie w projekcie ustawy o cudzoziemcach przygotowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. - Planowane zmiany powinny znacząco usprawnić komunikację między urzędami a pracodawcami - przyznaje Daniel Sola, dyrektor ds. projektów międzynarodowych agencji zatrudnienia Trenkwalder.

Wreszcie jest realna nadzieja na poprawę przepisów. Biznes zgodny jak nigdy
Nowa ustawa o cudzoziemcach, która obecnie jest jeszcze na etapie prac ministerialnych, ma zoptymalizować procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom (fot. Unsplash/Josue Isai Ramos Figueroa)
REKLAMA
  • Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przedstawiło projekt nowej ustawy o cudzoziemcach. O szczegółach pisaliśmy już na łamach PulsHR.pl.
  • Projekt przewiduje m.in. pełną informatyzację wydawania dokumentów dopuszczających cudzoziemców do pracy w Polsce czy skrócenie czasu oczekiwania na zatrudnienie osób z zagranicy.
  • Firmy, które na co dzień będą korzystały z nowych przepisów, chwalą zaproponowane rozwiązania i przyznają, że takich zmian oczekiwały.

Na nowe przepisy firmy poszukujące pracowników za granicą czekały od miesięcy. Nowa ustawa, która obecnie jest jeszcze na etapie prac ministerialnych, ma zoptymalizować procedury, które dotyczą powierzania pracy cudzoziemcom. Cel, jaki jej przyświeca, to duże usprawnienie przebiegu całego procesu zatrudniania cudzoziemców w Polsce. Jak przyznają nasi rozmówcy - przedstawiciele firm rekrutujących pracowników za granicami Polski - wszystko wskazuje na to, że uda się osiągnąć zamierzony efekt.

- Przede wszystkim warto docenić to, że ten ważny segment prawa zostanie wreszcie zagospodarowany odrębnym aktem prawnym, który będzie kompleksowo regulował m.in. zagadnienie zatrudnienia cudzoziemców, wykonywania przez nich pracy oraz sankcji wykroczeniowych za działania wbrew ustawie. Nie jest to też na szybko tworzona ustawa, a próba uporządkowania przepisów, które są aktualnie rozrzucone w kilku aktach prawnych - podkreśla założyciel Personnel Service Krzysztof Inglot.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Daniel Sola, dyrektor ds. projektów międzynarodowych agencji zatrudnienia Trenkwalder, nie ma wątpliwości, że planowane w ustawie zmiany powinny znacząco usprawnić komunikację między urzędami a pracodawcami.

Informatyzacja dokumentacji związanej z zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce

Jedną z istotnych zmian zaproponowanych w projekcie jest pełna digitalizacja procesu pozyskiwania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Do tej pory urzędy przyjmowały wnioski o zezwolenia na pracę w formie papierowej i elektronicznej. Zgodnie z nową ustawą będzie można je składać wyłącznie drogą elektroniczną przez stronę praca.gov.pl, na tej samej zasadzie jak oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Wreszcie jest realna nadzieja na poprawę przepisów. Biznes zgodny jak nigdy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA