O pełnym oskładkowania umów zlecenia znów jest głośno. Jest to jeden z wymogów Unii Europejskiej, który ma pozwolić na uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Co może się zmienić na tej płaszczyźnie?
Po wejściu w życie zmian, oskładkowanie drugich i kolejnych umów zleceń (które do tej pory były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem) będzie obowiązkowe (Fot. Shutterstock)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
Zgodnie z założeniem Krajowego Programu Reform w I kwartale 2023 roku mają wejść w życie zmiany dotyczące objęcia wszystkich umów zlecenia składkami na ubezpieczenie społeczne. Choć prace na razie cały czas trwają, to temat - niezmiennie od lat - elektryzuje pracowników, którzy z tej formy zatrudnienia korzystają.
Jak tłumaczą eksperci z centrum informacyjnego służb zatrudnienia Zielona Linia, obowiązkowe oskładkowanie wszystkich umów zleceń spowoduje spore zmiany w zarobkach uzyskiwanych na ich podstawie. W praktyce może oznaczać niższe wynagrodzenie dla zleceniobiorców oraz wyższe koszty dla zleceniodawców.
Na czym dokładnie polegają zmiany, które mają doprowadzić do odblokowania pieniędzy z KPO? Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada:
- pełne oskładkowanie umów zleceń na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe i z tytułu chorób zawodowych, chorobowe), niezależnie od uzyskiwanych dochodów, z wyjątkiem umów zawieranych ze studentami poniżej 26. roku życia,
- zniesienie zasady, zgodnie z którą w przypadku umów cywilnoprawnych składki na ubezpieczenia społeczne są płacone na podstawie minimalnego wynagrodzenia.
Jak tłumaczy Zielona Linia, obecnie składki na ubezpieczenie społeczne pobierane są w przypadku, gdy umowa zlecenia jest jedynym tytułem do ubezpieczenia, a w razie przekroczenia kwoty minimalnego wynagrodzenia od umów cywilnoprawnych pobierana jest wyłącznie składka zdrowotna.
Po wejściu w życie zmian, oskładkowanie drugich i kolejnych umów zleceń (które do tej pory były objęte dobrowolnym ubezpieczeniem) będzie obowiązkowe.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (0)