PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Wraca stary obowiązek. Jeśli o tym zapomnisz, możesz mieć problemy

 • KDS
 • 13 wrz 2022 11:57

Stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony, ale tylko o miesiąc, do 30 września. To oznacza, że po tym czasie przestaną obowiązywać przepisy sprzed jej wybuchu. Co się zmieni w funkcjonowaniu firm?

Wraca stary obowiązek. Jeśli o tym zapomnisz, możesz mieć problemy
Stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony do 30 września (fot. Unsplash/Maxime)
REKLAMA

Wystawianie skierowań na badania okresowe pracowników jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Jednak w związku z pandemią COVID-19 obowiązek ten został zawieszony do czasu odwołania stanu epidemii. Od marca 2020 roku pracodawcy nie muszą więc wystawiać skierowań do lekarzy medycyny pracy.

Sytuacja wróci do normy w momencie, kiedy oficjalnie ogłoszone zostanie odwołanie stanu epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego. Na razie stan zagrożenia epidemicznego został przedłużony do 30 września. Po tym terminie, jeśli rząd znów nie zdecyduje się na kolejne wydłużenie, każdy, kto nie wykonał badań okresowych, będzie miał na to około pół roku (180 dni).

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Należy pamiętać, że o ile badania okresowe nie są chwilowo obowiązkowe, pracodawcy wciąż muszą kierować swoich pracowników na badania kontrolne po ich dłuższej nieobecności z powodu choroby. Konieczne są także badania przy zatrudnieniu nowego pracownika, a także w innych szczególnych sytuacjach, które reguluje Kodeks pracy – podkreśla Teresa Domańska, dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych w TU Zdrowie.

Czytaj więcej: Będą dwie dodatkowe przerwy w pracy. Nowe przepisy

Zgodnie z Kodeksem Pracy każdy pracownik obowiązkowo powinien poddawać się wstępnym, kontrolnym i okresowym badaniom zleconym przez lekarza medycyny pracy. Skierowanie na takie badania wydaje pracodawca i pokrywa ich koszty. Co ważne – powinny się one odbyć w godzinach pracy, a zatrudniony jest wówczas zwolniony ze swoich obowiązków. Jeśli pracownik odmówi poddania się badaniom, łamie podstawowe obowiązki wyznaczone przez Kodeks Pracy i może to poskutkować rozwiązaniem umowy bez wypowiedzenia.

- Pracownik nie musi pamiętać i wiedzieć o tym, w jakich sytuacjach powinien udać się do lekarza medycyny pracy. Wszelkich terminów i obowiązków w tym zakresie pilnuje pracodawca i to on odpowiada za ewentualne niedopełnienie obowiązku wystawienia skierowania pracownikowi – dodaje Teresa Domańska.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (33)

Do artykułu: Wraca stary obowiązek. Jeśli o tym zapomnisz, możesz mieć problemy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Joanna 2022-09-20 00:59:07

  Przez cały okres pandemii były u nas w pracy badania okresowe i w 2020 w sierpniu i w 2021 i miesiąc temu

 • Lopez de la vega 2022-09-16 11:04:28

  Nie wiem czy czytaliście artykuł bo piszecie tu o maseczkach a temat dotyczy badań wstępnych okresowych i kontrolnych na potrzeby zatrudnienia. W związku z tym pozwolę sobie na krótki osobisty komentarz. Otóż dwa lata temu zachorowałem na nowotwór szpiku kostnego Aktualnie jestem po przeszczepie i lada chwila wracam do pracy od lekarza prowadzącego na Hematologii dostałem zaświadczenie o zdolności do pracy dodatkowo zakład pracy skierował mnie na badania kontrolne wyglądało to tak w kolejce spędziłem dwie godziny w gabinecie 5 minut nikt nie o nic nie pytał nikt mnie nie badał dostałem zaświadczenie i pieczątkę i tyle po zakończeniu tego cyrku bo inaczej nie mogę tego nazwać zadzwoniłem do kadrowej i zapytałem kosztowało to firmę. Okazało się że 100 zł zaś mnie wraz z czasem dojazdu w tej z powrotem powiedzmy niecałą dniówkę prywatnego czasu. Czy nie należałoby z tym skończyć? Albo zacząć kontrole w zakładach medycyny pracy i odbierać medykom uprawnienia.

 • WARS 🇵🇱 2022-09-16 10:42:00

  W ten sposób będą wyrzucac z pracy wszystkich tych, którzy odmówić bedą szczepien, testowań na covid i inne grypy. Chodzi o szybkie masowe infekowanie preparatami mRNA i innymi śmieciami, które mogą zabijać w każdym czasie lub ci co ich organizmy wytrzymają, bedą one przygotowywane do zmiany genotypu człowieka. W ten sposób rządy popisowskie z akolitami będą realizować depopulację Polaków zgodnie z wytycznymi imperialnego rządu globalistów czyli komunidtow wylaniajacy się z takich organizacji miedzynarodowych jak WHO, ONZ, banku światowego. Od 1 stycznia 2023 roku będzie obowiązywać ustawa w całości terrorydtyczna wobec Polaków pozbawiajaca wszelkich praw człowieka i obywatela zarowno wyszczepionych jak i niezaszczepionych roznymi preparatami mRNA.

 • Kowidioci 2022-09-16 10:29:10

  Rzygać się chce jak patrzę na to chore zdjęcie...

 • Czytanie umiera :( 2022-09-16 07:42:31

  O kurcze. Ludzie popatrzyli na tytuł i zdjęcie i komentują. Jeden komentarz na temat, odniesienie do badań i kodeksu pracy

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA