Wojewódzkie Urzędy Pracy czekają na informacje od agencji zatrudnienia

Wraz z końcem miesiąca mija termin składania w Wojewódzkich Urzędach Pracy informacji o działalności agencji zatrudnienia za 2014 r. Jeśli agencja nie wypełni tego obowiązku, będzie musiała się liczyć nawet ze skreśleniem z Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Wojewódzkie Urzędy Pracy czekają na informacje od agencji zatrudnienia

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

22 sty 2015 13:50


Obowiązek przekazania informacji o działalności agencji zatrudnienia dotyczy wszystkich rodzajów agencji. Również tych, które rozpoczęły działalność dopiero w 2014 r.

- Sprawozdanie należy złożyć drogą elektroniczną logując się do systemu KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia), który posiada funkcję elektronicznego wprowadzania danych sprawozdawczych, a następnie wersję papierową przesłać do właściwego Wojewódzkiego Urzędu Pracy - wyjaśnia Halina Krzyżak, kierownik zespołu obsługi Instytucji Rynkowych Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Agencje zatrudnienia sprawozdają między innymi o rodzajach świadczonych usług (pośrednictwo pracy, praca tymczasowa, doradztwo personalne, poradnictwo zawodowe), a także liczbie osób skierowanych do podjęcia zatrudnienia za pośrednictwem agencji.

Przed wejściem w życie w sierpniu 2013 r. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie działalności agencji zatrudnienia, musiały one również w swoich sprawozdaniach podać informacje o liczbie godzin przepracowanych przez pracowników tymczasowych z uwzględnieniem rodzaju umowy, o liczbie kobiet i liczbie osób w poszczególnych przedziałach wiekowych.

- Bez szczegółowych informacji o pracownikach zatrudnianych w formule pracy tymczasowej brakuje nam istotnego barometru zmian na rynku pracy. Nie mamy również dostępu do informacji o tym, jak elastyczne formy zatrudnienia, takie jak praca tymczasowa, wpływają na zatrudnienie osób z grup dotkniętych najwyższym bezrobociem: kobiet, osób młodych i po 50 roku życia - wyjaśnia Agnieszka Zielińska z Polskiego Gorum HR.

Wszystkie sprawozdania agencji złożone w WUP-ach są przesyłane w formie zbiorczej do ministra pracy i polityki społecznej, w terminie do 31 marca każdego roku.

- Dane ze sprawozdań są analizowane i na ich postawie przygotowywana jest przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej raz w roku zbiorcza (z całej Polski) informacja z działalności agencji zatrudnienia - podsumowuje Halina Krzyżak.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.