Włochy, Węgry: Przepisy ws. pracowników delegowanych budzą niepokój polskich przewoźników

• Węgry i Włochy to kolejne kraje, po m.in. Francji i Niemczech, które wprowadzają nowe przepisy ws. pracowników delegowanych.
• Polska branża transportowa obawia się utraty swojej konkurencyjności, gdyby okazało się, że nowe przepisy dotyczą również przewozów międzynarodowych.
• Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce w liście do wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita zaapelowało, by polski rząd zdecydowanie zaprotestował, gdyby tak miało się stać.
• Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa czeka na wyjaśnienia Węgrów i Włochów w tej sprawie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Włochy, Węgry: Przepisy ws. pracowników delegowanych budzą niepokój polskich przewoźników

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

7 sie 2016 10:50


Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa czeka na wyjaśnienia Węgrów i Włochów dotyczących wprowadzenia w tych krajach przepisów ws. delegowanych pracowników i tego, jak nowe przepisy wpłyną na międzynarodowy transport drogowy - poinformował zespół prasowy MIiB.

- Po pojawieniu się pierwszych sygnałów o możliwości wprowadzenia nowych regulacji dotyczących delegowania pracowników we Włoszech oraz na Węgrzech, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa wystąpiło do ambasad RP w Rzymie oraz Budapeszcie z prośbą o zbadanie tych doniesień oraz o uzyskanie jednoznacznego stanowiska władz tych państw w zakresie objęcia przepisami międzynarodowego transportu drogowego - wyjaśniły służby prasowe.

Czytaj też: Włochy i Węgry: Pracownicy delegowani zarobią więcej

Ministerstwo dodało, że z informacji uzyskanych w ambasadzie RP w Budapeszcie wynika, że strona węgierska przedstawi stosowne wyjaśnienia we wtorek (9 sierpnia). - Także ambasada RP w Rzymie oczekuje na stanowisko strony włoskiej w tej sprawie - podkreślono.

Resort zapewnił, że na bieżąco monitoruje sprawę, a wszelkie uzyskane wyjaśnienia zostaną niezwłocznie przekazane przewoźnikom drogowym.

Polskie firmy zaniepokojone

Przypomnijmy, na Węgrzech przepisy wdrażające unijną dyrektywę dotyczącą delegowania pracowników w ramach świadczenia usług weszły w życie 8 lipca. Zobowiązują one zagraniczne firmy m.in. do zarejestrowania faktu delegowania pracownika i zapłacenia mu minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na Węgrzech. Wszystkie przedsiębiorstwa świadczące usługi na Węgrzech powinny zgłosić fakt delegowania pracowników do końca sierpnia.

Jak powiedziała Edyta Janus, kierowniczka Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji ambasady RP w Budapeszcie, po opublikowaniu informacji o nowych przepisach Wydział odnotował "bardzo dużą ilość zapytań ze strony polskich przedsiębiorców, w szczególności z branży transportowej".

Podkreśliła, że najczęściej pytania dotyczą tego, czy przepisy stosują się także do pracowników branży transportowej i czy obowiązuje ich ustawa o węgierskiej płacy minimalnej. Odpowiedź na oba pytania jest twierdząca. Pracownikowi zatrudnionemu na cały etat przysługuje obecnie wynagrodzenie miesięcznie 129 000 forintów brutto (1780 zł), a za godzinę 742 forintów (10 zł) brutto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.